Ah Cote D’azur sen ne güzelsin! Marsilya’ya genelde ucuza uçak bileti bulmak mümkün, biletinizi aldınız ama gezinizi nasıl planlayacağınıza karar vermediyseniz işte buyrun!Cote DazurCote D’azur denilince çoğumuzun aklına Nice, Marsilya, Cannes gelse bile bunların dışında o kadar güzel yerler var ki. Mesela Verdon, Calanques, Eze, St Paul de Vence.. Her biri birbirinden güzel müthiş yerler.
-Bu bölgeyi arabayla gezmek en mantıklısı. Marsilya-Cannes-Nice dışında da diğer köylere çok kısa bir sürede ulaşarak ziyaret edebilirsiniz.
-Sahil yolundan giderseniz yollar ücretsiz, ancak otobandan giderseniz ücretli yollar var. Ücret değişiyor genelde 2-3 euro civarı.
-Bölgede her yerde vinci park var, bizim belediye parkları gibi. Kapalı olanlara park etmenizi öneririm neme lazım! Saatlik ücretleri 2-3 euro’dan başlıyor genelde her saat başı da 50 cent gibi bir ücret ekleniyor.
-Ya gidiş Marsilya, dönüş Nice şeklinde uçak biletinizi alabilirsiniz ya da tam tersi. Konaklama ücretleri de birçok yere göre pahalı ancak 4-5 kişiyseniz airbnb hayat kurtaracaktır.

Bu gezi yazılarını ayrıntılı olarak yazacağım ancak şimdilik tadımlık birkaç ufak bilgi ve fotoğraf paylaşacağım. Tabi ki bu minimum günlerle yapılmış bir plan istediğiniz gibi uzatabilirsiniz 🙂

Marsilya :  Notre Dame de La Garde’dan panoramik Marsilya manzarasını izleyin, Four des Navettes’ten marseillates yiyin, Vieux Port’ta tur atın, Le Panier’in eşsiz sokaklarında kaybolun!
marsilya marsilya
Calanques : Port Miou, Port Pin, En Vau! Dağ, tepe, bayır kilometrelerce yürümeye ve mavinin en güzel tonunda yüzmeye hazır olun!  İ-na-nıl-maz gü-zel!  Ardından şaraplarıyla ünlü “Chateu de Pibarnon”‘a gidebilirsiniz.
20150716_151606 20150716_162253
Port Grimaud : Burası da küçük Venedik, gelmişken uğramamak olmaz.

St.Tropez : Dünya jet sosyetesinin uğrak yeri! Her yerden zenginlik akıyordu lüks yatlar, lüks kafeler, arabalar, insanlar.. La Tarte Tropezienne’de turta yemeyi unutmayın! Plajlarını da es geçmeyin.
St Tropez St.Tropez

Cannes :  Film festivalleriyle ünlü Cannes, her daim cıvıl cıvıl! Notre Dame de L’esperance’dan Cannes manzarasını seyredin, Le Suquet sokaklarında kaybolun, La Farigoule’de yemek yiyin.  L’Atelier Jean Luc Pele’de makaron yiyin. Cannes Film festivalinin yapıldığı yeri de ziyaret edin tabi 🙂

Cannes Cannes

Antibes : Kumsaldaki kafelerde oturun, Rue Sade ve paralel sokaklarında gezinin. Şehir merkezindeki kafeler, dondurmacılar, denize açılan surlar.. Sokaklarında gezmek gerçekten keyifli.

Grasse : Parfüm endüstrisinin başladığı yer. Parfüm üretim yerlerini ziyaret edin ve köyün en güzel manzaralı yerini bulun! 🙂 Meşhur Koku filmi de burada çekilmiş.
Grasse Grasse Grasse

Canyon Verdon : Muhakkak deniz bisikleti kiralayın ve gezin! Çok güzel bir yer! 25 km uzunluğa ve 700 metre yüksekliğe sahip olan kanyon, kireç taşının aşındırılması ile oluşmuş.
Verdon CanyonVerdon

St Paul de Vence : Dolce Italia’da dondurma yiyin, sanat galerilerinin içinden geçerek terasa ulaşın, Colombe D’or u ziyaret edin, Grande Fontain’den su için. İmkanlarınız doğrultusunda La Colombe d’Or da yemek yiyebilirsiniz.

Vence Vence Vence

Menton : İtalya sınırındaki Fransa’nın incisi, limonuyla ünlü olan Menton’da Cimetière du vieux chateau’den manzarayı izleyin ve Creperie St Michel’de krep yiyin!

Menton Menton

Monte Carlo : Akdeniz’e kıyısı olan en küçük ülke olma özelliğini taşıyan Monaco; zenginliğin, sosyetenin başkenti olan şehri Monte Carlo ve kumarhaneleri ile meşhur. Casino’da takılın biraz 🙂

MonteCarlo Monaco

Eze : Nietzche’nin Böyle Buyurdu Zerdüş eserini Eze’in dar sokaklarında yazdığı söyleniyor, köyde Nietzche yolu da bulunuyor. Yerel parfüm fabrikası Fragonard’ın Eze şubesini gezin ve en tepedeki Jardin Exotic’e çıkarak muhteşem manzarayı izleyin.
Eze Eze

Nice : La Chateau Hill’den Nice manzarasını izleyin, Cours Saleya’yı gezin,Fenocchio’da dondurma yiyin (seçmek biraz zor olacak), soldaki resimde su fışkıran yeri bulun ve çocuklar gibi eğlenin! 🙂

Nice Nice

Daha önce sadece Paris’e gittiğim için Fransızlara bakış açım biraz farklıydı ancak güneyde insanlar gerçekten çok sıcak ve canayakın! Eee Cote D’azur zaten çok güzel, muhakkak bir tatilinizi buraya ayarlamalısınız 🙂
İyi gezmeler.