Ezgi Demiralp, İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunu, İş Geliştirme Uzmanı.

Gezmeyi, yazmayı ,fotoğraf çekmeyi, paylaşmayı seven biri. Gezme, keşfetme isteği önce İstanbul ile başladı, ardından Türkiye ve ardından Avrupa ile devam etti.

Türkiye’nin büyük çoğunluğunu gezmekle birlikte Dünya’da 35 ülke, 129 şehirde bulunma imkanı buldu. Yeni insanlar, yeni kültürler ve yeni maceralar.. Bunda en büyük etken İspanya’da erasmus yapması oldu, dersten çıkıp çantamı takıp akşama İtalya’da, Portekiz’de olabiliyordu.

Gezdiğim yerleri paylaşarak benden sonra gidecek insanlara yardımda bulunmak istedim ve bu blogu oluşturdum. Yardım edebileceğim bir şey olursa her zaman bana ulaşabilirsiniz. Kendim için plan yapmayı sevdiğim kadar başkaları için de yapmak bana keyif veriyor. Birilerine ilham olmak, cesaret vermek ve bunların geri dönüşünü almak beni çok mutlu ediyor.

Vaktim yok, param yok, gidecek arkadaşım yok demeyi bırakın, yola çıkın! Hayat çok kısa, erteleme, anı yaşa!

Sahi siz ne düşünüyorsunuz? Çok gezen mi bilir,çok okuyan mı?

Gezimanya Röportajım

Hürriyet-Kelebek Yazım

Daha gidecek çok yolumuz, keşfedecek çok yerimiz var. Haydi harekete geçin! 🙂


HAKKIMDA EN ÇOK MERAK EDİLENLER/SIK SORULAN SORULAR :
1. Çalışmıyor musun? Bu kadar nasıl geziyorsun?
Sanırım en çok aldığım soru. Endüstriyel bir gaz firmasında İş Geliştirme Uzmanı çalışıyorum. Hem de tıpkı çoğunuz gibi haftada 5 gün :). Benim de yine birçoğunuz gibi  “14 gün” iznim var. Peki bu kadar nasıl geziyorum? Fırsatları ve zamanı iyi değerlendiriyorum. Bayramlar, seyranlar  çok önceden planlıyorum. Cuma işten çıkar  çıkmaz gidip pazartesi gece/sabah geliyorum, işe gidiyorum. İstedikten sonra bir şekilde oluyor 🙂IMG_0226-01

2. Vakit buldun diyelim de ee para? Nereden geliyor paranın kaynağı?
Çok komik ama, iş yerindekiler ailem çok zengin sanıyor, ailem ise çok para kazanıyorum sanıyor. Keşke ikisinden biri gerçek olsa ama ikisi de değil. Sadece önceliklerim farklı. Gidip gereksiz alışveriş yapmıyorum. Bir  şey alırken hep bunu almak yerine uçak bileti alırım diye düşünerekten bırakıyorum. Aç, üstsüz, başsız değiliz tabi 🙂 Sadece gerektiği kadar diyelim. Bir  süre sonra eşyalardan çok tecrübelerinize para harcadığınızı görünce emin olun sizi daha çok tatmin ediyor.

3. İleride dünya turu yapmayı düşünüyor musun?
Neden bilmiyorum  ama hiçbir zaman işi bırakayım, okulu bırakayım dünya turuna çıkayım gibi bir isteğim olmadı. Çalışırken gezmek beni daha çok mutlu ve motive ediyor. İkisi birbirini destekliyor. Bu yüzden sanırım çalışarak gezmeye devam edeceğim. (5 yıl sonra ne gösterir bilemem tabi :))

4. Blog oluşturma fikri nereden çıktı?
7 yaşımdan beri günlük tutuyorum. Biraz da unutkanım, bu yüzden genelde her şeyi yazılı olarak tutmaya çalışıyorum. İleriye dönük hatırlamak istiyorum çünkü. Sonra neden yazmayayım ki dedim ve bu blogu oluşturdum. Daha sonra bir yere gitmeden önce epey araştırdığımı ancak bazı bilgilere ulaşamadığımı fark ettim. En iyisi bu eksik şeyleri oraya gidip ben öğreneyim ve gelip yazayım, benim gibi arayan insanlara faydam olsun diye düşündüm. İyi ki de böyle düşünmüşüm, çünkü çok güzel geri dönüşler alıyorum ve bu beni mutlu ediyor.

5. En çok sevdiğiniz yer neresi oldu?
Bu soruya cevap vermek sanırım çok zor. Beğendiğim çok yer oldu tabii ki. Ancak en çok yaşamak istediğim yer kesinlikle İspanya.

6. xxx yazısını ne zaman yazacaksın?
İnanın hepinizden daha çok yazmak istiyorum. Ancak hafta içi çalışıyorum, hafta sonu ise geziyorum. Bu yüzden gezdiğim yerler yazacaklarımın önüne geçiyor ve yazacak vakit bulamıyorum. Yazacaka o kadar çok şey var ki..

7. Kaç ülke, kaç şehir gezdin?
34 ülke, 129 şehirde bulunma imkanım oldu. Ancak olay kesinlikle sayılarda değil. Kimi yerlerde çok daha uzun kalırken, kimi yerlerde daha kısa kalabiliyorum. Amaç kesinlikle orayı hissetmek. Ancak nereleri gezdiğimi aşağıda yazacağım, sırf sorularınız olursa nerelerde bulunduğumu görmeniz için.
Daha Dünya’nın sadece %4,18’ini keşfetmişim. Gidecek çok yolumuz var.

Şu ana kadar gittiğim yerler :

Almanya : Köln , Berlin, Frankfurt, Freiburg, Düsseldorf

Amerika : New York, Florida, Orlando, Miami, Washington, Fort Lauderdale, Delaware, Pensilvanya, Daytona, Key West, West Palm, St. Augustine, Palm Bay, Myrtle,  Binghamton, Buffalo, Niagara

Arnavutluk : Tiran, Elbasan

Avusturya : Viyana

Belçika : Brüksel , Gent , Brugge

Birleşik Arap Emirlikleri : Dubai

Bosna Hersek : Saraybosna , Mostar, Konjic, Ilıdza

Bulgaristan : Sofya, Plovdiv

Çek Cumhuriyeti: Prag

Danimarka : Kopenhag

Fransa : Paris , Nice, Cannes, Marsilya, Antibes, Grasse, Menton, Colmar

Gürcistan : Batum

Hırvatistan : Dubrovnik

Hollanda : Amsterdam

İngiltere : Londra, Birmingham, Chester

İrlanda : Dublin, Galway, Cork, Waterfald

İspanya : Valensiya, Barselona , Madrid, İbiza , Merida , Avila, Salamanca, Toledo , Cadiz , Cordoba , Sevilla , Alicante, Ciudad Real, Granada. Málaga, Jaen

İskoçya : Edinburg

İsveç : Malmö, Stockholm, Kiruna

İsviçre : Basel , Cenevre, Zürih, Lugano, Chur

İtalya : Roma , Floransa , Pisa , Genova ,Milano , Como, Venedik, Cinque Terre, Cagliari, Nurri, Tirano, Lecco, Bergamo, Napoli, Salerno, Amalfi, Sorrento

Karadağ : Kotor, Budva, Podgorico

Macaristan : Budapeşte

Makedonya : Üsküp, Ohrid

Monako : Monte Carlo

Norveç : Bergen, Oslo, Narvik

Polonya : Krakov, Poznan, Wroclaw

Portekiz : Porto , Lizbon , Sintra

Sırbistan : Belgrad, Niş

Tanzanya : Zanzibar, Darüsselam, Arusha

Türkiye : Neredeyse hepsi : )

Ukrayna : Kiev, Lviv, Odessa

Vatikan

Yunanistan : İskeçe, Kavala, Thassos, Selanik, Halkidiki, Atina, Sakız Adası

Daha fazla sorunuz var ise lütfen iletişim bölümünden yazınız 🙂