Karantina kelimesini eskiden sadece heyecan veren filmlerde görürken, bir anda şimdi geldi hayatımıza çöktü! Çökmeye de devam edecek gibi görünüyor… Belki de koşturmacalı hayatlarımızdan bizi biraz uzaklaştırıp yavaşlamamızı sağladı… Evet Durma, Keşfet bile artık duruyor 🙂 

İnternet dünyası derya deniz, çok fazla şey var ve insan bu kadar bilgi akışında kayboluyor, hangisini yapacağını şaşırıyor! Bu dönemde kendimizi fazla sıkıp çok şey yapmalıyım, günümü verimli geçirmeliyim gibi düşünmekten ziyade biraz akışına bırakarak yapabildiğimiz kadar yapmalıyız. Ancak ben size kesinlikle plan yapmanızı ve bunların her hafta sonunda ne kadarını yaptım diye bakmanızı öneririm. Hedefinizi  ve önceliklerinizi belirleyin ne kadar evde olsak bile yine de her şeyi yapmaya vaktimiz yok! Hedefinizi parçalara ayırın ve engelleri kaldırıp sonuca odaklanın!

Ve size en büyük önerim: arkadaşlarınızla challenge grupları oluşturun, birbirinizi motive edin ve her gün yaptıkça birbirinize fotoğraf gönderin! Birlikte daha güçlüyüz! Benim mesela: spor, yoga, kitap, fransızca challenge gruplarım var, harika gidiyor! Fransızca challenge grubumuza katılmak isteyen varsa bekleriz efenim!

Ve tabii ki çok şükür ki hastanede değiliz, başımızı sokacak bir evimiz var, masada yemeğimiz var, birçoğumuzun Netflix aboneliği var… Kısacası epey şanslıyız! Hadi gelin hep birlikte karantina döneminde evde yapabileceğiniz 13 şeye bakalım… 

1. Formunuzu koruyun

Yaz geliyor! Biz yine de bir umut yaz tatiline gidebileceğimizi düşünelim! Eskiden olsa ayy vaktim yok derdik, işte o olmayan vakit ayağımıza geldi! Öncelikle sağlığımızı ve formumuzu koruyoruz. Ben, Nike’ın NTC uygulamasını kullanıyorum ve her gün 20 ila 30 dakika arasında spor yapıyorum. Siz de her gün 20-30 dakikanızı spora ayırabilirsiniz! Adidas’ın uygulamasını da kullanan arkadaşlarım gayet güzel olduğunu söylüyor! Ve tabii ki spor için de bir challenge grubumuz bulunuyor, her gün yapıyor ve günün pozunu çekip birbirimize atıyoruz!

Yoga yapmak isteyenler Cihangir Yoga‘yı takip edebilir, meditasyon yapmak isteyenler meditopia‘yı takip edebilir, hem egzersiz yapmak hem de yemek planı oluşturmak isteyenler için ise 8fit‘i öneririm!

Ay yok ben hiçbir şey yapamam derseniz de bari Leslie ile yürüyün!

2. Yeni bir beceri edinin

İnternetin güzelliği, her şeyin erişilebilir olmasıdır. Çizim yapmayı, tığ işi yapmayı, boyamayı, takı yapmayı, bir web sitesi tasarlamayı, bir müzik aleti çalmayı vb. öğrenmek istiyorsanız işte tam zamanı!

İşlerini iyi bilen profesyoneller ve uzmanlardan öğrenebileceğiniz Skillshare ve Udemy’yi şiddetle tavsiye ederim. Skillshare’in 2 ay boyunca ücretsiz olduğunu söylemeyi unutmayayım.

Başka kurslar da var! Photoshop olur, 3D tasarım olur… İşte burada: 30 days of Photoshop classes from PH LearnAdobe Cloud: 7-day free trial, ve Autodesk CAD and 3D Design: free for 30 days.

3. Ivy League Okuluna kayıt olun

Nedir bu? Amerika’nın en baba sekiz üniversitesinin olusturdugu grup! Yale Üniversitesi tarafından sunulan The Science of Well-Being (Refah Bilimi) kursu Coursera’da ücretsiz! Bu sınıfta, kendi mutluluğunuzu artırmak ve daha üretken alışkanlıklar oluşturmak için tasarlanmış bir dizi zorlukla karşılaşacaksınız. Hayattaki en önemli şeylere odaklanmamızın zamanı geldi! Haydi kaydolun!

Ay bunu da paylaşmadan edemedim! Burada da güzel ücretsiz dersler var!

4. Online müze turlarına katılın

Sıra beklemeye son! Gelin oturduğumuz yerden sanat eserlerine daha yakından bakalım, onları daha detaylı inceleyelim!

Tokyo Fuji Arts MuseumLes Arts Décoratifs housed in The LouvreMuseum of Modern Art in New York,  Van Gogh Museum in the Netherlands, Musee d’Orsay

Biraz da Türkiyedeki müzelere bakalım… Efes Müzesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Sümela Manastırı, GöbeklitepeAyasofya

Google, kelimenin tam anlamıyla Google Arts & Culture ile sanal bir tura çıkabileceğiniz bazı müzelerle ortaklık kurdu. Ünlü sanat eserlerini en küçük ayrıntıyı bile görecek kadar yakın görebilir ve en iyi tur rehberi Google’ın kendisinden öğrenebilirsiniz.

Onlardan bazıları:  The Waterlily Pond by Claude Monet , The Kiss by Gustav Klimt, Terrace of a café at night by Van Gogh.

5. Sanal turla dünyayı gezin

Roma, Paris, Hindistan, Nepal, Mısır’a seyahat planlarınız, seyahat planlarımız – hepsinin şimdilik beklemesi gerekecek. İyi haber şu ki, bu salgın bittikten sonra da orada olacaklar! 🙂 Ve daha da iyi olan şey, şimdilik Google Arts & Culture‘ı kullanarak sanal bir tura çıkabilmemiz. Antik Piramitleri keşfedin, Edinburgh Kalesi‘ni gezin veya kendi evinizin konforunda Machu Picchu‘yu keşfedin. Rick Steves ile Avrupa’yı da keşfetmeyi unutmayın!

Sürekli evde kalacak değiliz ya, gelecek tatil planlarınızı yapmaya şimdiden başlayın! Mesela ben Japonya’yı ve eurovelo 15 rotasını araştırmaya başladım bile!
6. Yeni bir dil öğrenin

Artık Fransızca öğrenmekten kaçabileceğim bir yer kalmadı… 🙂

Eğer bir dilde sıfırsanız Duolingo ve Babbel gibi uygulamalardan başlayabilirsiniz.  Bu uygulamalar, İtalyanca, Japonca, Almanca, Hollandaca, İspanyolca, Arapça, Danca, Yunanca ve çok daha fazlası gibi farklı dilleri çok basit bir şekilde öğrenmenize yardımcı olabilir. Bbc‘de ve gymglish‘de de güzel seçenekler var! Ücretsiz olmasa da ingilizce için Cambly’i önerebilirim!

Fransızca için ise udemy ve MyFrenchFilmFestival ‘e bakmayı unutmayın!
İngilizce için ise şu kanallar hoşuma gidiyor: mmmEnglish, engVid.
İspanyolca için İspanyol Kültür Bakanlığı “Evde Kültür” kampanyası başlatmış, ayrıntılar burada!

İngilizce, İspanyolca, Fransızca gibi dilleri yoğun olarak öğrenmek istiyorsanız, Gymglish bir ay boyunca ücretsiz kurs sunuyor! İsterseniz online mektup arkadaşı bile bulabilirsiniz…

7. Dünya’nın her yerinden müzikler dinleyin

Müzik insanları birbirine bağlar – bu tartışılmaz bir gerçek. Dünyadaki tüm radyo istasyonlarını  dinlemenizi sağlayan Radio Garden ile karşılaştığım için çok mutluyum. Bu karantina sırasında özellikle İtalya’da çaldıkları şarkıları dinlemeyi çok seviyorum ve tabii ki diğer ülkelerin de şarkılarını keşfetmeye bayılıyorum! Ayrıca kendi spotify listenizi de yapmayı unutmayın, çok keyifli!

Diğer ücretsiz uygulamalar ise: Spotify Premium: 30 day free trial; Tidal: 30 day free trial ; Amazon Music: 90 days free trial

One World: Together At Home adında da dünya yıldızlarıyla dolu unutulmaz bir gece planlanıyor 18 Nisan’da! İşte ayrıntılar.

Ayrıca; Cihat Aşkın ve Gülsin Onay’ın verdikleri canlı konserleri kaçırmayın derim! Instagram’dan takip edebilirsiniz!

8. Kitap okuyun veya dinleyin

En son ne zaman kitap okudunuz? Epey bir süre oldu değil mi… Hadi raflarda duran tozlu kitapları açığa çıkaralım! Ben, özellikle bu dönemde artık düzenli kitap okuyabildiğim için çok mutluyum! Hem de hem Türkçe, hem İngilizce hem de Fransızca…

Etrafta güzel bir kitabınız yoksa Kindle Unlimited: 30 günlük ücretsiz deneme, Audible: 30 günlük ücretsiz deneme ve Scribd: 60 günlük ücretsiz deneme gibi bir şeyler bulabilirsiniz. İstedikten sonra her şey var!

9. Opera veya tiyaro izleyin

Müzik, ruhun gıdasıdır diyor keşfetmeye devam ediyoruz! Ben, özellikle bunları evde bir şeyler yaparken açmayı çok seviyorum! 
Social Distancing Festival, Viyana Devlet Operası Konserleri , Berlin Filarmoni Orkestrası KonserleriRoyal Opera House: London

Genco Erkal’ın Marx’ın Dönüşü oyunu veya meşhur Hamlet‘i de izleyebilirsiniz!

10. Dizi veya film izleyin

Aşk-ı Memnu’yu tekrardan izleyin, şaka şaka 🙂 Öneri veremeyeceğim tek konu bu olabilir ama siz zaten çoktan izleyecek bir sürü şey bulmuşsunuzdur! Siz paylaşın, hep birlikte izleyelim 🙂

Belki imdb tarafından hazırlanan Top 100 film listesine bakılabilir! Veya TED konuşmalarına ne dersiniz?

Ayrıca Amerika bütün filmleri açmış aralarında henüz vizyona girmemiş filmler de var, işte burada!

39. Istanbul Film Festivalini online olarak takip etmeye ne dersiniz?

11. Zihin egzersizleri yapın

Puzzle yapmak, rubik küpü çözmek,  zayıf elinizle yazı yazmayı öğrenmek veya Brain Out ile zihninizi uçurmak olabilir! Bu dönemde bu egzersizler önemli!

12. Müzik aleti çalmayı öğrenin

Sıfır müzik bilgisi olan biri olarak bu dönemde ben mesela mızıka ve ukulele çalmayı deneyeceğim! Sizler de basit bir müzik aletinden başlayıp yol kat edebilirsiniz! 

13. Diğerleri… Onun dışında karantina döneminde neler yapabiliriz?

– İster temizlik yapın, ister yavaştan yazlıkları satın, ister kıyafetlerinizden işinize yaramayanları satışa koymak üzere hazırlayın (karantinadan sonra satarsınız, şimdi kargoculara lütfen daha fazla iş çıkarmayalım)
– Cilt ve saç bakımı yapın, bol bol yeni yemek tarifleri deneyin (lütfen ekmek yapmayı bırakın :)), başka ülkelerin mutfaklarına gidin
– Telefonunuzdaki fotoğrafları düzenleyin, CV’nizi güncelleyin lazım olabilir :), arşivlere dalın, bilgisayar masaüstünüzü düzenleyin,  blog yazmaya başlayın
– Varsa bahçeniz onunla uğraşın, İstanbul’u uzaktan keşfedin, origami deneyin, sudoku oynayın, dans edin, uzaktan çalışmayı deneyimleyin
– Preply‘de çocuklar için webinarları keşfedin, meetup‘dan sanal turlara göz atın,  spotify listesi oluşturun ve tabii ki bol bol sevdiklerinizle konuşun!
– Ayrıca unutmadan kesinlikle öğle aranızda çalışırken azıcık kestirmenizi öneriyorum! Harika oluyor! Bu arada, Netflix Party, Houseparty ve Zoom’u bilmeyen yoktur artık herhalde değil mi?
– Bol bol hayal kurun, bu sene olmasa bile gelecek sene için tatil planları yapın… Elbet bir gün gezeceğiz!

Ve tabii ki sevdiklerinizle online kahvaltılar, online kahveler düzenleyin! Mesela biz bugün dört arkadaş online olarak un helvası kavurduk, daha napalım! 🙂 Karantina’da meğer yapılacak ne çok şey varmış…

O zaman napıyoruz, challenge grupları oluşturup harekete geçiyoruz! Canınız hiçbir şey yapmak istemiyorsa da yatın uyuyun ne diyim 🙂 ve sürekli sağlıklı olduğunuza şükredin!

Unutmayın, bu da geçecek ve bu dönem sona erdiğinde, umarım her şeyde çok daha iyi olacağız! Haydi herkese bir  cesaret gelsin ve başlasın! Gerektiğinde aboneliklerinizi iptal etmeyi unutmayın (hepsi size bir bildirim göndermeyecektir 🙂

Bonus: Yaşadığınız şehirleri özlediyseniz bu siteden gezebilirsiniz! Ben Paris sokaklarında geziyorum, harika…

Sevgiyle ve sağlıklı kalın…