Yeri geliyor 1 euro’ya yüzlerce kilometre gidiyoruz hatta bazen ülke değiştiriyoruz. Nasıl mı? Buyrun öyleyse ,gelin bakalım Avrupadaki ucuz otobüs firmalarına!

Az mı kullandım bu otobüsleri erasmus zamanı, özellikle vakit sıkıntınız çok fazla yoksa ilaç gibi geliyor ilaç. Yol boyunca gördüğünüz manzaralar, tanıştığınız insanlar da cabası.

  1. Flixbus

Birkaç yıl önce farklı farklı bir sürü otobüs firması varken şimdi çoğu birleşti. Flixbus; Polskibus, Meinfernbus ile birleşti sonra Megabus gidip Flixbus ile birleşti derken şu an çoğu bileti “Flixbus” üzerinden alabiliyorsunuz.

Megabus

Amerika, Kanada, İngiltere ve Avrupa’da bulunan büyük bir nimet! Ancak artık  Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İtalya ve İspanya’da Flixbus ile birleşmiş durumda.

Avrupadaki en büyük nimet! Oldukça geniş bir ulaşım ağı bulunan megabus ile 1€’ya Roma’dan Floransa’ya, Brüksel’den Amsterdam’a seyahat edebilirsiniz. Sık sık 1€’ya kampanya yapıyor, tabii ki bu biletler sınırlı sayıda oluyor bu yüzden elinizi çabuk tutmalısınız. 2 ay sonrasına kadar biletlerinizi alabiliyorsunuz. Ancak bu güzelliğin bir de dezavantajı var bazı şehirlerde durakları çok saçma yerlerle olabiliyor. Bu yüzden bilet almadan önce mutlaka duraklarını kontrol edin. Bence en konforlu yerler ise iki katlı otobüsler olduğu için üst kat en ön sıra ya da alt kat en arka sağdaki iki sıra.

Megabus’un uygulaması oldukça güzel! Otobüsünüzün kalkacağı yerden, biletinize kadar her türlü ayrıntıyı bulabiliyorsunuz. Telefondan QR kodunuzu okutarak geçebiliyorsunuz. Otobüsler gayet iyi : ücretsiz wifi, tuvalet, priz vs. bulunuyor.

Ayrıntılar : Megabus

2. Flixbus
polskibus

 

 

Polskibus : Doğu Avrupadaki en ekonomik otobüs şirketi olan Polskibus da artık Flixbus bünyesine katılmış durumda! Kampanya döneminde 1 Zloty’e biletler bulabilirsiniz, diğer zamanlarda da yine pahalı değil. Otobüsler gayet iyi : ücretsiz wifi, tuvalet, priz vs. bulunuyor. Otobüslerde çoğu zaman kek, kahve ikramı bile yapılıyor.

Ayrıntılar :     Polskibus

Meinfernbus : Almanya’da aktif olarak faaliyet gösteren meinfernbus firması da Flixbus bünyesine katılmış durumda!
berlin dresdenAlmanya’da trenler maalesef pahalı, bu yüzden iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor! Fotoğraftaki bilet Berlin’den Dresden 7 euro mesela. Ayrıntılar : Meinfernbus

Farklı farklı linkler paylaştığıma bakmayın, hepsi flixbus sitesinden bilet almanız ile aynı şeye geliyor.

3. Alsa
alsaİspanyadaki otobüs firması. İspanya’da ne yazık ki trenler çok pahalı, otobüsler de çok ucuz değil ancak alsa’nın kampanyalı dönemlerine denk gelirseniz 40 euro’luk Barselona Valensiya arası bileti 5 euro’ya alabilirsiniz. Yalnız indirimleri görebilmeniz için sayfayı ispanyolcaya çevirmeniz gerekiyor 🙂  Ah ah.. Az mı gittim Alsa ile Valensiya’dan Barselona’ya.

Ayrıntılar : Alsa

5.Studentagency

Çek Cumhuriyet merkezli otobüs firması. İnterneti oldukça iyi (Çek Cumhuriyeti içerisinde) koltuklar arkasında ekranlar var, film izleyebilirsiniz. Priz de mevcut. Çay kahve ikramı yapılıyor. Fiyatlar sabit genelde, öğrenci indirimi yapıyorlar. Gidiş-dönüş alınca da yine daha ucuz oluyor. Viyana- Bratislava-Prag rotalarında avantajlı bir firma. Sırt çantanızdan başka bagaj verirseniz ücret alıyorlar. Biletinizi online olarak aldıktan sonra çıktısını almanızda fayda var, ayrıca biletinizde koltuk numaranız da yazıyor.

Ayrıntılar :Studentagency

9.Simple Express – Lux Express
luxexpressAlmanya’dan Baltık ülkelerine gitmek istiyorsanız bu firma tam size göre. Estonya,Litvanya, Letonya, Polonya,Rusya.. Erken aldığınız zaman her otobüste 5 koltuk 3 euro’dan satışa çıkıyor. Wifi, klima, tuvalet, priz mevcut. Ayrıntılar: Lux Express

10. Ouibus
ouibusFransa’da bir otobüs firması. Fransadaki tren fiyatlarını göze alacak olursak oldukça ekonomik oluyor. Mesela Paris Lyon arasını 9 euro’ya gidebilirsiniz. Yine Barselona’dan, Brüksel’den, Amsterdam’dan , Rotterdam’dan da Fransa’ya seferleri mevcut.

11.Eurolines
Pek tavsiye etmeyeceğim otobüs firması. Ancak Avrupa’da ağları epey geniş. Çok uzun yolculuklar olmamak kaydı ile tercih edilebilir. Fiyatları da diğer firmalara göre çok ucuz değil.

Gördüğünüz gibi şehirler hatta ülkeler arası seyahat etmek hiç de pahalı değil. Hatta dönemsel kampanyaları takip ederseniz 1 euro gibi komik rakamları da yakalamanız mümkün. Sadece birkaç ay öncesinden almanız gerekiyor.  İstanbul’dan Ankara bile 60-70 TL iken düşünsenize İtalya’dan Fransa’ya 1 euro’ya seyahat ettiğinizi 🙂

Kampanyalar her zaman mevcut siz yeter ki gezmek isteyin! Öyleyse durmayın, keşfedin.