Sırf bir tren için İsviçre’ye gidilir mi? Gidilir.
Tarifi olmayan, kesinlikle “to do list” inizde olması gereken bir yolculuk! Alp dağlarını birçoğumuz Heidi ile gördük, o inanılmaz doğayı bir de yakından muhteşem bir tren yolcuğu ile görmek istiyorsanız haydi İsviçre’ye Bernina trenine!
Berninaexpress_auf_dem_Landwasser_Viadukt 13
Aldık biletlerimizi Haziran gelsin diye bekliyoruz! Bernina treni İsviçre’nin Chur kasabasından 08.32’de kalkıyor, yaklaşık olarak 4-4.5 saat sonra ise İsviçre ve İtalya’nın sınır kasabası olan Tirano’ya Bernina-Express-Railways-Switzerlandvarıyor. Tren ise kıpkırmızı ve manzarayı daha iyi görebilmeniz için panoramik şeklinde. Adının ekspres olduğuna bakmayın, tren saatte 45 km hızla gidiyor, bizim için daha iyi tabi doyasıya o manzaraları izlemek!
Yol boyunca muhteşem bir doğa size eşlik ediyor. Minik minik kasabalar, metrelerce yükseklikten akan sular, göller, yemyeşil ağaçlar, masmavi bir gökyüzü.. Tüm rotayı panoramik bir trenle ve aktarmasız olarak geçmek isterseniz direkt ilk durak olan Chur’dan başlamalısınız. Ancak isterseniz ara yerlerde inerek lokal trenle yolculuk yapabilirsiniz. (Lokal trenlerde panoramik pencereler yok :))

Berninaa 14
Unesco Dünya Kültür Mirası listesine alınan bu tren yolunda, yol boyunca 196 köprü ve 55 tünel görüldüğü söyleniyor. En yüksek nokta olan Bernina geçidinde ise 2253 metreye ulaşıyorsunuz.
Etrafı yemyeşil ve dağlarda karları görmek istiyorsanız ise en uygun zamanın Mayıs ve Haziran aylarının olduğu söyleniyor. (Biz Haziran’ı seçtik :))Bus
Bu aylarda giderseniz, Tirano’dan Lugano’ya bir de bu tren hattının bir de otobüs versiyonu bulunuyor. Yine inanılmaz manzaralar. 12.45’te Tirano’ya varan trenin ardından ise 14.20’de kalkan otobüs Como gölünün çevresini de dolanarak 17.30 gibi Lugano’ya varıyor. (Kışın bu otobüs bulunmuyor) Ya direkt trenle Milano’ya geçebilir o günün akşamı da İstanbul’a dönebilirsiniz. Biz panoramik trenin ardından panoramik otobüsle Lugano’ya gitmeye karar verdik.

Panoramik vagonlar için rezervasyon yapmanız gerekiyor. Panoramik vagonu tercih ederseniz kışın 10 CHF, yazın ise 14 CHF ilave ödemeniz gerekiyor. Gitmişken en iyi yerde gidelim diyerekten biz rezervasyonumuzu yaptırdık, hangi tarafta oturursak daha güzel manzara izleriz diye de uzun uzun düşündük. Eee önemli tabi 🙂
Fazla zamanı olanlar tabi ki etraftaki şehirleri de gezerek plan yapabilirler. Peki ya kısa bir zaman için nasıl bir plan yapılabilir? Cuma- Pazar veya Cumartesi- Pazartesi olarak çalışan kişiler için 1 gün izin almalı plan yapacak olursak, yani bizim plan!
Berninabahn_Lej_Pitschen_im_Winter BerninaExpress
Cumartesi
İstanbul – Zürih
– pegasus – 11.05 – 13.25 100-150 TL (kampanyaları kovalayın :))
Cumartesi günü Zürih’i gezmeye karar verdik.
Bir kişi için Mayıs-Haziran aylarında ibis budget’ta kalış 30 Euro. -İsviçre çok pahalı önceden rezervasyon şart- Couchsurfing veya airbnb deneyip yolcuğunuzu daha da ucuza getirebilirsiniz.
Bernina Bernina-Express-Winter_1680x1050
Pazar
Zürih – Chur 07.07 – 08.22
Chur – Tirano 08.32 – 12.45
Bernina Express-76 CHF (70 euro) (bu kadar para vermedik tabi ki trickleri en sonda!:))
Tren saatleri mevsimine göre değişiklik gösterdiği için buradan kontrol edebilirsiniz. https://www.rhb.ch/en/panoramic-trains/bernina-express#info
Tirano – Lugano 14.20 – 17.30
Bernina Express Bus – 14.20-17.30- 14 CHF (13 euro) Panoramik otobüsle yola devam! Lugano’da San Salvatore çıkıp gün batımını izlemeye!
San Salvatore Lugano

Lugano – Milano 22.25 – 23.35
Yine önceden trenitalia’dan alarak 9 euro’ya bu biletimizi de aldık.
BerninaInside-Milano’da kalış. (booking.com’dan size uygun bir yer seçebilirsiniz)
Gelelim en can alıcı noktaya, Bernina treni ne kadar? İsviçre’de trenler gerçekten oldukça pahalı. Normalde Zürih’ten Chur’a 47.2 euro, Chur’dan ise Bernina treni ile Tirano 70 euro. Yani toplamda 117.2 euro. Tamam tren müthiş binmek istiyoruz da bu kadar da verilmez. Peki biz ne yaptık? Alman tren yolları DB Bahn’dan Freiburg’dan kalkan Zürih, Chur ve Tirano’ya giden tren biletini 43,5 euro’ya aldık! Freiburg’tan binmeyip Zürih’ten binerek yolculuğumuza başlayacağız! Minik çakallıklar 🙂

Pazartesi
Milano-İstanbul -Biraz da Milano’da takılıp 17.55-21.45 uçağıyla dönebilirsiniz. Yine önceden almak şartıyla 120-150 liraya bilet Der Bernina Express auf dem Kreisviadukt in Brusio. Bild: Christof Sondereggerbulabilirsiniz. Biz günümüzü dolu dolu değerlendirmek adına tercihimizi 19.00 alitalia uçağından yana kullanıyoruz.
Bir de meşhur Glacier Express var o da artık başka sefere!
Yorucu bile olsa rüya gibi bir yolculuk için 2-3 gününüzü ayırın ve bu yolculuğa çıkın! Biz Haziran gelse de gitsek diye sabırsızlanıyoruz. Döndükten sonra izlenimlerimi tekrardan yazacağım.

Not : Fotoğraflar bana ait değildir, internetten alınmıştır.