Havaalanına erken gittiniz, bekle bekle vakit geçmiyor. Bir an önce de gideceğiniz yere ulaşmak istiyorsunuz. Eğer bir önceki uçakta yer varsa uçuşunuzu “ücretsiz” değiştirebileceğinizi biliyor musunuz?

Sanırım birçoğunuz bilmiyordu. Evet, ben de bilmiyordum. Çünkü uçacağım zamanlar havaalanına hep son dakika gittiğim için hiç böyle bir şeye ihtiyacım olmamıştı. Ancak iş seyahatleri için seyahat edince zaman zaman işim erken bitebiliyor. Özellikle Ankara – İstanbul veya İzmir – İstanbul arasında çok fazla uçuşun olması çok işime yarıyor.

Şimdi eğer uçakta yer varsa zaten uçuşunuzu değiştiriyorlar. Ama diyelim ki uçakta yer yok. Bu sefer de sizi “yedek yolcu” olarak yazıyorlar. Ve check in zamanı bitene kadar (uçaktan yaklaşık 40 dk önce) sizi bekletirler. Bu vakte kadar rezervasyonlu yolcular gelip check-in yapabilir. Ancak sonrasında yapamadıkları için biletleri iptal olur. Ve yedek sırasına göre yolcuları çağırmaya ve uçağa yerleştirmeye başlarlar. Hani bazen uçağa en en en son gelenler oluyor ya işte bunlar o kişiler 🙂

Peki nasıl değiştiriyoruz uçuşumuzu bir önceki uçuşla?

Öncelikle yurt içinde uçuşunuza 4 saatten az bir süre var ise bu değişikliği yapabiliyorsunuz. Yurt dışında denemediğim için tam vakti ne yazık ki bilmiyorum. Öğrenince yazacağım 🙂

THY – Anadolu Jet

Check-in Kontuar görevlisine gidiyorsunuz ve bir önceki uçuşta yer var ise uçuşumu değiştirmek istiyorum diyorsunuz. Yer var ise değiştiriyor yok ise “Yedek Yolcu – Alan Yedeği” olarak sizi kaydediyor. Daha sonrasında check-in vakti bittikten sonra sırayla boş koltuk sayısınca yolcu alıyor. Buradaki sırayla alma işlemi bilet türünüze göre de değişebiliyor. Yani bazen ama ben ilk yazılmıştım niye xxx Bey bindi durumu ile karşılaşabilirsiniz. 

Pegasus

Böyle bir şeyi Pegasus yapmaz diye düşündünüz değil miii? 🙂 Ben de ilk öyle düşünmüştüm ama onu da denedim ve defalarca yaptırdım : ). Bunun için ise havaalanındaki bilet satış ofisine gidiyorsunuz, yer varsa bir önceki uçuşla gidebilir miyim diyorsunuz, genelde o yer oluyor ve gidiyorsunuz : )

Diğer havayollarını denemediğim için bilmiyorum ancak onlarda da aynı uygulama olabilir.

Ayrıca bitmedi! Mesela İzmir’den İstanbul’a döneceksiniz. 17:00 uçağı 19:00 uçağına göre daha pahalı. Risk budur diyebilir ucuz olan bileti alıp havaalanına gidip yer varsa bir önceki uçağa binebilirsiniz. Bu zamana kadar onlarca uçuş arasından sadece bir kere erken gidip de uçuşumu değiştiremedim : ) 

Bir de tam tersi durum var : Overbooking (fazla kapasite bilet satma olayı). Kapasiteden fazla bilet satarak (%10) iptal eden veya gelemeyen kişilerin olduğu durumlarda doluluğu sağlamak sebebiyle yapılır. Diyelim ki herkes geldi o zaman ne olacak? O zaman ise size tazminat veriyorlar! Ve bu miktarlar gerçekten az değil : ). Bir gün sonra gidecekseniz konaklamanızı karşılıyorlar, aynı gün gidecekseniz CIP salonunda ağırlayabiliyorlar , ekonomi biletinizi business’a yükseltebiliyorlar gibi gibi. Online check-ininizi vaktinde yaparsanız böyle bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız. Ancak yok ben 400 € gibi bir meblağ almak istiyorum diyorsanız risk budur! 🙂

 Bu bilgiyi de öğrendiğinize göre öyleyse bir kez daha iyi gezmeler!