Sırf bir trene binmek için hafta sonu İsviçre’ye gittiğim doğrudur. Tren yolculuklarını her zaman uçaktan, otobüsten, arabadan, gemiden daha çok sevmişimdir. Çünkü trenlerde farklı hayat hikayeleri olan insanlarla tanışma ihtimaliniz çok daha fazla oluyor, keyifli vakit geçiriyorsunuz ve tabi ki müthiş manzaralar görüyorsunuz.
Cenevre’den Paris’e, Zürih’ten Tirano’ya, Monaco’dan Milano’ya, Bergen’den Oslo’ya ve daha birçok unutulmaz tren yolculuğu gerçekleştirdim.

tren2

Son olarak ise Lviv‘den Kiev’e çok güzel bir tren yolculuğu gerçekleştirdik. Kesinlikle tavsiye ediyorum! Biz gece treni ile gittik ancak gündüz giderseniz etrafı daha çok görebilirsiniz. Bizim çok vaktimiz olmadığı için ne yazık ki gece gitmek zorunda kaldık. Neler yaşadık, kimlerle tanıştık. Ahh, ahh keşke o günlere geri dönebilsek 🙂

İşte neler yaşadık bir bakalım.

Trene bindik, bir adam geldi burada mı kalıyorsunuz dedi. Evet dedik. Kendilerinin de 4 kişi olduğunu ancak 3 farklı kompartmanda olduklarını söyledi. Bu yüzden birileri ile değiştirmeye çalıştığını söyledi. Biraz zaman geçtikten sonra sohbet etmeye başladık, kendisinin dans eğitmeni olduğunu Lviv’den dans yarışmasından döndüklerini söyledi. Yanında bir kız (Eugenia)  bir de erkek çocuk (Yarek) vardı 9 yaşlarında. Meğer bu çocuklar “Ukrayna Dans Üçüncüleri”ymiş. İlk başlarda çok çekingen ukraynadavrandılar, ingilizce bilmedikleri için.


Ancak sonra gece boyu Christmas şarkıları, çeşitli oyunlar, ingilizce konuşma çabaları ile geçti. Biz onlara Türkçe öğrettik, onlar bize Ukraynaca öğretti. Dobroho ranku! Hiç ingilizce konuşamayan çocuklar bize alıştıkça okulda öğrendikleri şeyleri söylediler. “I wake up at 9”, “What is your favorite actor”, “I like dancing”. Tüm ülkelerde aynı şeyleri öğretiyorlarmış bunu görmüş olduk :).


O kadar alıştık ki onlara. Onlar bizi defalarca tekrardan Ukrayna’ya davet etti biz onları Türkiye’ye. İşte bu yüzden seviyorum tren yolculuklarını 🙂 Trene binerken acaba yanımıza kim gelecek diye düşünürken bu iki güzel çocukla karşılaştık.

.  yarek  ezgi

Peki Ukrayna’da tren biletini nasıl alıyoruz?

Ben şimdi size Lviv-Kiev arasını anlatacağım.

 1. http://booking.uz.gov.ua/’a sitesine giriyoruz. Sayfayı ingilizceye çevirip Lviv – Kyiv seçiyoruz. 1.5 ay önceden tren biletleri çıkıyor.
 2. Biz Lviv – Kiev 21.46 – 10.28 trenini seçtik. Tren tam vaktinde kalktı.  Fiyatlar ne zaman aldığınıza bağlı olarak değişiyor. Trende 3 seçeneğiniz var.

  Suite / First Class Sleeper – 2 kişilik. 80 TL
  Coupe / Coach with Compartments – 4 kişilik – Battaniye, çarşaf takımı, masa var, kapı kapanıyor. Yatak kısmı kaldırıldığında altta eşyalarınızı koyabileceğiniz bir sepet var. 33 TL
  Berth / Third Class Sleeper – Koltuk, 1 sırada 3 kişi oturuyor. 14 TL
  Biz kompartmanda kalmayı tercih ettik, 4 kişilik ufak bir kompartman ama oldukça yeterli. tren1Kişiye özel çarşaf takımı, havlu getiriyorlar, oldukça temizdi.  İstediğiniz tarihi seçtikten sonra şöyle bir ekran çıkıyor. Çarşaf takımı, 1 çay veya 2 çay ekleyebiliyorsunuz buna göre fiyat değişiyor. Hiçbir şey eklemezseniz kompartmanda 30 TL’ye gidebiliyorsunuz.
 3. En sonda biletinizin mail olarak size gönderilmesini seçiyorsunuz. Ve size aşağıdaki gibi bir mail geliyor. Sonra ise vakti geldiğinde tren istasyonuna gidip binip gidiyorsunuz :). trenBilete bir şey yapmanıza gerek yok, internetten aldığınız çıktı yeterli. Görevli biletlerinizi topluyor, inmeye yakın isteyenlere geri veriyor.
 4. Trene bindikten sonra hemen çarşaflar dağıtılıyor, kompartmanlarda priz yok, koridorda birkaç tane var, üst tarafta yatmanızı tercih ederim manzara çok güzel oluyor, sabah ise çay servisi başlıyor, biz seçmemize rağmen görevli abi Türk olduğumuzu duyunca bize de çay ikram etti 🙂
 5. Güzel bir vakitte gidiyorsanız, gün doğumunu izleyerek tren yolculuğu yapabilirsiniz. Yol boyu epey güzel yerlerden geçiyorsunuz.
  DCIM100GOPROG1100776.

  Bir de intercity (7 saat süren), intercity+ (5 saat süren) hızlı trenler var. Ancak bunların fiyatları tabii ki daha yüksek, 7 saat süren 40 TL, 5 saat süren ise 50 TL.

  Eee bu fiyata bu tren yolculuğu daha n’olsun. Olur da yolunuz düşer ise Ukrayna’ya tren yolculuğu yapmadan dönmeyin.#durmakesfet İyi gezmeler.