Yine bir cuma ve yine biz yollarda! Hedefimiz Milano üzerinden Bernina Ekspres‘e ulaşıp gezimizi Colmar’da sonlandırmak. Neler mi yaptık?
6 ay öncesinden pegasus %30 indirim kampanyasından İstanbul – Bergamo (Milano) biletimizi 103 TL’ye aldık ve çıktık yola! Esin ve Zişan sağolsun onlarla gezmek çok keyifli. Aramızdaki diyalog 18 Şubat Milano? Cevap sadece “tamam”. Ve çıkıyoruz yola 🙂 Daha önce hem Milano hem Lecco’ya gitmiş olmama rağmen tercihim tekrardan Lecco oldu. Bergamo’ya vardık oradan trene atladık rötarlı bir yolculuk sonrasında Lecco’ya vardık. İtalya’da tren saatlerine bağlı olarak sakın plan yapmayın, çünkü sürekli bir aksilik oluyor.
Tren :
-Bergamo – Lecco – 40 dakika – 3.60 euro
-Milano – Lecco – 40 dakika – 4.80 euro
Not : www.lefrecce.it saatleri ve seferleri kontrol edebilirsiniz. Trene binmeden önce istasyonda biletinizi okutmayı unutmayın.
Konaklama :
Booking.com üzerinden Cavoir apartında 64 euro’ya yerimizi ayırttık. (4 kişi)
Şimdi ise önce yazdıklarımı okuyun, sonra gözlerinizi kapayın, sonra açın ve yavaş yavaş sayfanın altına doğru gidin. Bakalım gözünüzde canlandırdığınızla fotoğraflar benzer mi çıkacak?
Çikolata ve kahve kokulu dar sokakların sonunda sakin bir göl, etrafında gökyüzüne uzanan sıra sıra dağlar, çan sesleri, tertemiz hava, iki katlı ahşap evler, kendi halinde insanlar. Gölde yelkenli, balıkçı veya kano yapan insanlar, Milano’nun karmaşasından uzak küçük ama yaşanılası bir yer burası! Erasmustaki ev arkadaşım da Leccolu olduğu için geçen yaz onu da ziyaret etmiştim, bu Lecco’ya 2. ziyaretim.
İtalya’nın kuzeyinde, Como Gölünün kenarında bulunan Lecco tam da yazın sevdiğiniz insanlarla gidilesi, göl kenarında yürüyüş yapılası tam da kafa dinlenesi bir yer. Como Gölü etrafında olmasına rağmen Como gibi turistik olmaması bence Lecco’yu özel kılan şeylerden birisi. Sanayi Devrimi dönmeinde İtalya’nın en önemli merkezlerinden biri haline gelen Lecco şu anda 48.000 kişiye ev sahipliği yapıyor. İtalyanca Leccare fiilinden gelen Lecco; yalamak anlamına geliyor. Neden şehrin ismi böyle hiçbir fikrim yok. 
Lecco’nun tanımı yapılırken Manzoni’nin şehri olarak yapılıyor. Manzoni’nin burada yaşadığını söylememe gerek yok herhalde 🙂 Politecnico di Milano’nun burada kampüsünün de bulunmasıyla burada epey öğrenci görmeniz mümkün.
Gölün içerisindeki altın heykel de neyin nesi? Denizcilerin koruyucu azizi olan St. Nicholas! Avrupa’nın en derin göllerinden biri olan 414 metre derinliğindeki Como Gölü, su sporlarını sevenler için tam bir cennet!
Bergamo ve Lecco arasında sınır çizen 1875 m yüksekliğindeki Resegone! Adı, benzerliği sebebiyle testere sözcüğünden türemiş. Bu dağın Milano’dan bile göründüğü söyleniyor.
Yeme – İçme
Imbarcadero – Göl manzarası eşliğinde güzel bir aperativonun adresi. İçecek dahil aperativo 10 euro.
Soqquadro veya Capri – Lezzetli pizzalar için
Corte Fiorina veya Borgo Scacciaventi – Geleneksel yemekler için. Fiorina’nın avlusu oldukça keyifli.
Grom veya Capo Horn – Dondurma için


Eee nereyi gezeceğiz burada dediğinizi duyar gibiyim.
İster bisiklet kiralayın gölün etrafında  gezin, ister tekne kiralayın gölde gezin!
Gezilecek yerler
Tarihi kent merkezini yürüyerek keşfetmek çok kolay. Aslında çok da fazla gezilecek yok diyebilirim. Geçerken uğranabilecek veya kafa dinlemeye gidilecek bir yer.
1. Campanile di San Nicolò(St. Nicholas Bazilikası)
96 metre uzunluğundaki Çan Kulesi İtalya’nın en yüksek ikinci kulesi olarak biliniyor. Alpler ve Lecco’nun nefes kesen manzarasını 360 derecelik bir görüntü ile izlemeniz için size tepesine tırmanma fırsatı sunuyor! Buranın değerini yükseltmek için yapılan bir proje kapsamında bazı günlerde ve sadece rezervasyon sayesinde buranın tepesinden manzarayı hayranlıkla izleyebilirsiniz.
Ayrıntılar burada.

2. Piazza Venti Settembre 
Lecco’nun en renkli meydanı. Bir şeyler oturup içmek, etrafı seyretmek burada çok keyifli! Ayrıca Palazzo Delle Paure’da güzel bir sergiye denk gelebilirsiniz.
3. Ponte Azzone Visconti 
Lecco’nun zengin semtiyle diğer kısmını birbirine bağlayan köprü. İlginç bir  mimarisi var bu köprünün, kemerler birbirleriyle aynı boyutta değil.
4. Güzel bir manzara görmek için Piani d’Erna
Lecco tren istasyonunun karşısından Via Montella durağından 5 numaralı Funivia/Villa Brick otobüsüne biniyorsunuz. Sonrasında finükülerle 6 euro’ya tepeye çıkıyorsunuz. Trekking, muhteşem göl manzarası, dağlar.. Ne ararsanız var.
Ayrıntılar burada.

5. Göl etrafındaki  park
Göl etrafında yürümek gerçekten keyifli! Türkiye’ye döndüğümde Leccolu bir uzman ile çalışma fırsatı buluyorum, tam da alttaki resmi çektiğim yerin hemen sağındaki evde oturuyormuş. Dünyanın her yerini gezdim ama Lecco gibisi yok, yaz kış burada yapılacak çok fazla şey var, aradığım her şeyi burada buluyorum  diyor.


Biz Lecco’yu çok beğendik. Kış mevsiminde gittiğimiz için renkler biraz soluk, siz bir de burayı yazın veya baharda görün! Hem kışın hem yazın yapılacak çok fazla şey var. Olur da Milano’ya yolunuz düşerse Lecco’ya uğramadan dönmeyin 🙂

Lecco videosu da işte burada!