Hoooop! Hafta sonu bir komşuyu ziyaret de mi etmeyek? Bir hafta sonumuzu Sakız Adası’nda (Chios) geçirelim dedik ve düştük yollara. Pek bir güzel, pek bir keyifli 2 gün geçirdik. Ada deyip geçmeyin, 60.000’den fazla kişi burada yaşıyor.

Tıpkı sınırdan bisikletle Yunanistan’a geçtiğim zamanki farklı duygular besliyorum. Beşiktaş – Üsküdar Vapuru gibi bir vapura biniyoruz. Boğaz’da karşıdan karşıya geçer gibi Türkiye’den Yunanistan’a geçiyoruz. Oraya gittiğimizde Türk ve Yunanlıların sıcak dostluklarını, birbirlerinin dillerini konuştuklarını görüyoruz.
Hadi bakalım, şimdi gelelim merak edilen sorulara..

1. Önce bir bakalım değil mi? Sakız Adası haritada nerede?

İşte hemen burada! Çeşme’nin karşısında!

2. Çeşme’den Sakız Adası’na nasıl gidilir? Çeşme – Sakız Adası feribot bilet ücretleri ne kadardır? Çeşme’den Sakız Adası’na kaç dakikada gidilir?

Çeşme’den Sakız Adası’na giden 2 tane Türk firması bulunuyor.

 • Turyol : Gidiş – dönüş 25 €. Çeşme’den 09:00’da kalkıyor, Sakız Adası’ndan ise 18:00’de kalkıyor. Yol 30-40 dk sürüyor.
 • Ertürk : Gidiş – dönüş 30 €. Çeşme’den 09:00’da kalkıyor, Sakız Adası’ndan ise 18:00’da kalkıyor.  (Mayıs itibari ile 18:30’da kalkıyor) Yol 20 dk sürüyor.

Arabayla ise Çeşme’den 19:00’da kalkış, Sakız Adasından 08:15’te kalkış. Yolculuk süresi 45 dk. Yine de sezonsal değişiklikler olabileceği için sitelerinden kontrol edin.

Biz, 5€ daha ucuz olması sebebiyle Turyol’u seçtik. Ne de olsa 5 €, 25 TL öyle değil mi? :)) Arabamızı da hemen limanın paralelindeki üst caddeye ücretsiz olarak park ettik. Ayrıca hemen limanın yanında da ücretli otopark bulunuyor.

3. Sakız Adası’na gitmek için vize gerekir mi?

 • Evet. Schengen vizesine veya Yunanistan vizesine sahip olmanız gerekiyor.
 • 4 Mayıs’tan itibaren tekrardan kapıda vize uygulaması başlatıldı. Maksimum 7 gün geçerli olabilen vize veriyorlar. En az 2 gün önceden istenen belgeleri acentaya iletmek gerekiyor. Vize ücreti : 55 €
 • Pasaportunda K.K.T.C. giriş damgası bulunanların Yunanistan’a giriş yapamayacağını unutmayın. Yunanistan’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanımıyor olmasından ötürü ne yazık ki böyle bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

Bazı Notlar:

 • İnternetten biletinizin çıktısını aldıktan sonra tekrardan limanın önündeki gişelerden check-in yapıp biletlerinizi almanız gerekiyor.
 • Harç pulunu daha önce almanızı tavsiye ederim yoksa epey sıra bekleyebilirsiniz. Harç pulunun bankalardan da alabilirsiniz. 
 • Bizim feribot saatimiz 09:00 olmasına rağmen, yoğunluktan dolayı 09:20’de kalktı.
 • Sakız’dan dönerken 1 saat öncesinden feribota almaya başladılar, erken gidebilirsiniz.
 • Döndüğümüzde iki feribot aşağı yukarı aynı saatlerde vardığı için yaklaşık 300 kişilik bir sıra vardı ve sadece 2 görevli çalıştığı için çok beklemek zorunda kaldık. Bu yüzden feribotun yaklaşmasına 6-7 dk kala önlere doğru gidip çıkış kapısında beklemenizi öneririm.
 • Çeşme’de girişte ve çıkışta Duty Free bulunuyor. Ancak Sakız Limanında göremedim, gözümden kaçmış olabilir. Peki yurtdışından aldığınız şeylerin vergi iadesi nasıl alınır?
 • Çeşme’ye girerken de eşyalarınız X-ray’den geçiriliyor, bu yüzden aldıklarınıza dikkat edin, sınırlara uyun : )

4. Sakız Adası’nda araç kiralama nasıl yapılır?

 • Hafta sonu ada yoğun olduğundan, öncesinden aracımızı kiraladık. Adaya araçla da geçebilirsiniz ancak belgeler, sigortalar vs derken pek uğraşmaya değmez. 
 • Hemen limanın çıkışında solda çok sayıda araç kiralama firması görüyorsunuz. Biz, Deniz Tour’u tercih ettik ve otomatik vites Micra aracımızı 30 €’ya kiraladık. Peki Sakız Adası’nı ne kadar benzin doldurarak gezdik? 20 €’luk benzin doldurarak aşağıdaki yazdığım rotayı gezdik.
 • Sakız Adası’nda otoparka para ödedik mi? Tabii ki hayır! : ) Ada olunca her şey rahat, yok mavi çizgi yok sarı çizgi yok beyaz çizgi kuralları yok 🙂
 • Direkt limandan taksi fiyatları ise : Chandris – 5 €, Grecian Castle – 5 €, Karfas – 12 €, Megas Limnionas – 16 €, Daskalopetra – 10 €, Pyrgi – 35 €, Emporio – 40 €, Mesta – 45 €, Lagkada – 22 €

5. Sakız Adası’nda araç kiralamak şart mı? Sakız Adası’nda toplu taşıma nasıl?

 • Merkezde kalmayacaksanız araç kiralamak şart -ki merkezde kalmayın zaten- gelmişken adayı gezin! Biz 1 günlük araba kiraladık, diğer gün ise şehir merkezini gezdik; siz de öyle yapabilirsiniz.
 • Toplu taşıma ne yazık ki sık değil, bu yüzden araba veya motor kiralıyoruz.
 • Taksi ile de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz tabii, ancak araba kiralamaya göre pahalı.

6. Sakız Adası’nda yollar nasıl?

 • Virajlı! Öyle yakın olduğuna bakmayın, yollar virajlı olunca o yakın mesafeler uzun sürebiliyor. Yolda giderken yol kenarlarında küçük anıtlar (kandylaki) göreceksiniz. Bu anıtlar, kaza sonucu ölen kişilerin anısına direkt öldüğü noktalara dikiliyor. Ne çok kişi ölmüş diye içimizden geçirmeden edemiyoruz. (Düzeltme : Bir kazadan sağ kurtulan kişiler de şükran sunmak amacıyla yaptırabiliyorlarmış)
 • Adanın Türkiye’ye bakan tarafında zaman zaman telefonunuz çekebiliyor, onun dışında pek de internet paketi almanıza gerek yok çünkü çoğu yerde ücretsiz internet var. Tabelalar bazen sizi yanıltabiliyor. Bu yüzden google haritalardan Sakız Adası’nı çevrimdışı olarak kaydetmenizi ve sonrasında internetiniz olmasa bile rahat rahat kullanmanızı öneririm.

7. Sakız Adası’nda nerede konakladık?

 • Vessa Köyü’nde tarihi taş evlerde birinde olan To Petrino‘da 3 kişi 55 €’ya kahvaltı dahil konakladık. Merkezde konaklama daha pahalı olduğu için ve daha sakin bir yerde kalmayı tercih ettiğimiz için burayı seçtik. İyi ki de seçmişiz, meyve ağaçları altında o kadar güzel bir kahvaltı ettik ki. Tesis sahibi sizi kendi evinizde hissettirebilmek için elinden geleni yapıyor : )

Bu gibi kısa tatillere bayılıyorum. Yılda 2 hafta tek seferde tatile çıkmak yerine, her ay hafta sonu ile birleştirip 3’er 4’er gün tatile çıkınca kendimi daha mutlu ve motive hissediyorum. Çünkü kısa bir süre sonrası için yeni bir tatilin hayalini kuruyorum : )

Bakalım Sakız Adası’nda iki günlük rotamız nasıldı? Çok yakında.. : )