İtfaiyeci Baloları – Bals des Pompiers, her yıl 13 Temmuz ve/veya 14 Temmuz’da, Paristeki 20 bölgenin çoğunda bulunan ana itfaiye istasyonlarının (caserne) avlusunda büyük bir parti şeklinde düzenlenir. 

Bol eğlencenin tadını çıkaracak, gerçek Parizyenlerle tanışıp kaynaşacaksınız. Ayrıca seçkin Paris İtfaiye Teşkilatı’nın yakışıklı ve fiziksel olarak zinde üyelerini görebileceksiniz! Zaman zaman bazı yerlerde çeşitli şovlar bile yapıyorlar! 🙂

İtfaiyeci Baloları -Bals des Pompiers- çoğu istasyonda akşam 9’da başlar ve  güneş doğmaya başladığında, saat 4 civarında sona erer. Partiler, bebekli ve küçük çocuklu aileler de dahil olmak üzere her yaştan insan için uygun. Ancak ailelerin çoğu gece yarısına doğru etkinlikten ayrılıyor.

Paris’in merkezindeki en popüler yerlerde, içeri girmek için sırada beklemeniz gerekiyor. Sıra beklemekten bıkıp usananlar burada mı? 🙂 Biz, 2 gün de 20:45 civarında gidip 30 dakika içerisinde içeri girebildik. Gece yarısında çıktığımızda hala çok uzuuuun bir giriş kuyruğu vardı. 

Bazı itfaiyeler küçük bir giriş ücreti alırken (genellikle 2€ veya 3€), diğerleri geleneksel bir varile atılmak üzere küçük bir bağış talep ediyor (istediğinizi verebilirsiniz, ancak 2€ – 3€ genelde makul). Gelirler, itfaiyelerdeki çalışma koşullarını iyileştirmek için kullanılıyormuş.

Kurulan barlardan şampanya, bira ve alkolsüz içeceklerin yanı sıra yiyecekler de satın alınabiliyor. Tüm bunları itfaiyeci abiler servis ediyor.  Ancak tabii ki bol miktarda canlı müzik, yanıp sönen disko ışıkları, diğer özel efektler ve havada fırlatılacak devasa plastik toplar ile dans ana aktivitedir. İtfaiyecilerin katılımcılarla dans veya flört etmesi ise alışılagelmiş şeylerden. Zaten Fransa’da eğer itfaiyeci sevgiliniz/eşiniz varsa çok havalısınız :).

Bugün, Paris İtfaiyesi 8.700 erkek ve kadından oluşuyor ve bu da onu Avrupa’nın en büyük ve dünyanın üçüncü büyük itfaiyesi yapıyor. Her yıl yangın, patlama, sel ve kaza içeren yaklaşık yarım milyon olaya müdahale ediyorlar.

13 ve 14 Temmuz’da Paris’te olacak kadar şanslıysanız, bu ünlü gece partilerinden bir veya birkaçını takviminize koymayı unutmayın!

İtfaiye Baloları – Les Bals des Pompiers programına nereden ulaşılabilir?

İşte burada… Her yıl bu sitede baloların yerlerini açıklıyorlar. Benim bu sene gittiğim ve sevdiğim iki yer ise: 13 Temmuz – La Monnaie, 2 Rue Guénégaud, 75006, 14 Temmuz – Port Royal, 55 Boulevard de Port-Royal. Ayrıca Montmartre’dakinin de (12 Rue Carpeaux) çok keyifli olduğunu duymuştum :).

Peki ya İtfaiye Baloları – Les Bals des Pompiers nasıl ve ne zaman başladı?

İlk itfaiyeci balosu 1937’de yerel sakinlerin “Fête Nationale” askeri geçit töreninde yürüdükten sonra kışlalarına dönerken itfaiyecileri takip etmesiyle kendiliğinden gerçekleşti.

O anın heyecanı içinde, itfaiye ekipleri kışlalarının kapılarını açtı ve mahalle sakinlerini doğaçlama bir partiyle kutlamalara devam etmeleri için davet etti. Herkes o kadar eğlendi ki, bir sonraki 14 Temmuz’da hem kendileri hem de çevredeki kışlalar bu deneyimi tekrarladı. Yıldan yıla kutlamalar, özellikle müzik ve içeceklerin kutlamanın bir parçası haline gelmesinden sonra, Paris’e ve Fransa’nın diğer şehirlerine de yayılmış.

Bununla birlikte, geleneğin kökleri, şehrin dört bir yanındaki itfaiyelerin kendilerini mahalle sakinlerine tanıtmak için kapılarını açtığı 15 Ağustos 1806’ya kadar uzanıyor.

*Caserne, Fransızca’da “itfaiye istasyonu” anlamına gelir.

Hadi bakalım, iyi eğlenceler! 🙂