Birileri nereyi gitmemi önerirsin dediği zaman ilk aklıma gelen ülke hep İspanya oluyor. Neden mi? Akdeniz iklimi ve sıcacık insanlar.
Peki ya nasıl bu İspanyollar? İşte size İspanyollar hakkında 16 bilgi!

1. Hayatları “siesta” ile “fiesta” arasında gidip gelirler.
Siesta : Öğle uykusu bizdeki şekerleme. Normalde yarım saat falan olması gerekiyor. Ancak şuan abartılmış durumda evet tam tamına 3 saat! Saat genelde 14.00-16.00 veya 17.00 arası her yer kapalı! Aklınıza gelen her yer okuldaki fotokopici bile. Sonra 2 saat daha çalışıp kaparlar hoopp FIESTAA!!

Bir de üstüne üstlük Almanlar daha çok çalışabilmek için öğle tatilini 45 dakikaya kadar indirdi. Biz 45 dakikada ancak salatamızı yeriz. Gece ise onların yatağa gittiği saatte biz sofraya oturuyoruz” diyorlar.

2. Bağırarak konuşmasını ve lafı dolandırmasını severler. Ayrıca jajaja” veya “jejeje” diye gülerler. (İspanyolcada j harfi h diye okunuyor)

3. Parti yapmak , eğlenmek için her zaman bir nedenleri vardır. Mesela yazın gelişini bir hafta kutlarlar , sokaklara kamyon kamyon domates döküp üstünde tepinirler , bir yıl boyunca çeşitli heykeller yapıp bir saatte hepsini yakarlar. Amaç eğlenmek değil mi?

4. İnanılmaz yardımseverler. Sokakta harita açmayadurun. Hemen biri gelir nereye gideceğinizi sorar , sizi gideceğiniz yere götürmek ister. Ya da mesela markette bir şey arıyorsunuz görevliye sordunuz işini gücünü bırakır siz bulana kadar sizinle birlikte marketi dolaşır bunu mu arıyordunuz bunu mu diye. Ve bunların hepsini ingilizce bilmiyorken yaparlar 🙂

5. Kahvaltıda genelde kruvasan veya tostada (kızartılmış ekmeğin üstünde zeytinyağlı domates)  yer, kahve içerler ya da ufak tefek şeylerle geçirirler. 11 gibi tekrardan bir şeyler atıştırırlar , 3 gibi öğle yemeklerini yerler ve evet en garibi de 22.30-23.00 gibi akşam yemeklerini yerler! Ben biz 7’de falan yiyoruz dediğimde yok artık öğle yemeği mi o , yatana kadar acıkmıyor musunuz diyorlardı. Yemek saatleri farklı olsa daaa “salatanın suyuna banacak ” kadar Türktürler 🙂

6. İngilizce konuşmak gibi bir dertleri yoktur. Siz onlara istediğinizi istediğiniz dilde soru sorun hiç farketmez onlar size 1 saat ispanyolca anlatırlar tabii ki yüksek sesle!

7. Verdikleri randevulara en az 30 – 45 dakika geç gelirler. Ve bunu hiç umursamazlar bu onlar için çok normaldir. Bu yüzden bir yerde birileriyle buluşulacağı zaman genelde sorulur “ispanyol saatiyle mi , normal saatle mi?” 

8.İspanyol deyince kızarlar. Aman ha. Başlarlar ben İspanyol değilim Katalanım,Valencianım bla bla bla. Bu kadar sevecen insanlar ne yazık ki kendi ülkelerinde bir olamamışlar. Bu yüzden konuşurken dikkat edin : )

9. Akşamları herkes sokaktadır. Hayatları kafelerde , barlarda geçer. Gece kulüplerine gitmeden önce “botellon” dedikleri yerlerde toplanır içerler, 5 litrelik şişelere içkilerini doldururlar, sarhoş olduktan sonra da kulüplere gider bedavaya eğlenirler.

10. Gördükleri neredeyse herkese “hola” (merhaba) derler. Pek bir hoş bu durum 🙂

11. İlk defa tanıştıkları karşı cins birini hemen yanaktan öperler. Aman ha sakın erkek erkeği öpmeyin hemen gay muhabbeti yaparlar. 

12. Giyim kuşam umurlarında değil. Kim ne giymiş ne yapmış pek ilgilenmezler. Yırtık ayakkabılar, eski üstlerle takılan çok vardır.

13. Gece istediğiniz saatte sokakta dolaşın bir şey olmaz. Laf atan olsa bile kibarca “Hola guapa” (selam güzelim) derler geçerler.

14. Veee evet en kötü özellik ise sanırım kadın erkek sokağa işiyorlar. O kadar içince tabi doğal demek isterdim ama ayıp yani. Sokakta yürürken yan yana üç işeyen insanı birbirleriyle konuşurken görürseniz şaşırmayın, çok doğal. Bu yüzden bazı yerlerde çiş yapmayın işareti bile var. Bu abiyi de çekmişim böyle ne kadar ayıp : ) (o sokağa işerken ayıp değil sanki hıh)

15. Sabırlılar kesinlikle. Mesela markette kasiyer sizinle muhabbet eder, arkanızda 7-8 kişi sıra olur ama kimse de demez kardeşim hadi acelem var konuşmayı bırak diye. Ya da bizim özellikle İTÜ’de alıştığımız fotokopi sistemi yok. Tek fotokopici var 10-15 kişi sıra ,adam yavaş çalışıyor sıradaki herkes de sakin sakin bekliyor! (Alışmak zor oldu bu duruma) Bir de üstüne siesta yapıyor bekle babam bekle.

16. İsimleri çok uzundur , genelde 4-5 tane (Anne ve babalarının da soyadlarını aldıkları için). Gelsinler de burada bir sınava girsinler , kodlasınlar o kadar isimleri 🙂

Bu da bir ders yoklamasından örnek mesela, benim soyadım uzun olmasına rağmen yine de küçücük kaldım aralarında : )

Aşağıdaki ise meşhur yemekleri Paella! 🙂 Özellikle pazar günleri evlerde toplanıp ailecek paella yerler. Bu ise yine öyle kafalarına göre oluşturup kutladıkları bir gündeki etkinlikten. Büyüklüğünü görüyorsunuz..

Tanıdığım en sıcakkanlı, en yardımsever , en güler yüzlü insanlardı İspanyollar! Ve bir o kadar da bize benziyorlar! Gel de İspanya ‘da yaşamak isteme..