Close-up page of passport with Schengen visaGezmek istiyorum ama vizesiydi, biletiydi uğraşmaya üşeniyorum diyorsanız,
Hadi ucuza uçak bileti buluyorum da bu vize ücreti ne olacak böyle her seferinde 86 euro diyorsanız, Hadi ücretini geçtim de o belgeleri toplamak tam bir külfet diyorsanız, yine 6 aylık, artık 1 yıllık vize istiyorum diyorsanız,
İşte uzun vize almanın püf noktaları:

  1. Tüm belgeleri eksiksiz sağlamak

Basit gibi görünse de tüm belgelerinizi eksiksiz sağlamanız çok önemli. Özellikle mali durumunuzu gösteren belgeleri eksiksiz sunun. İyi bir şirkette çalışıyor olmanız da burada ayrıca bir önem teşkil ediyor.

  1. Aynı ülkeye başvuru yapmak

Vize başvurusunda iken görevlilere iki kez sordum ve ikisinde de aynı cevabı aldım. Aynı ülkeye başvurun! Diyelim ilk vizeniz Yunanistan ve 6 aylık verdiler, gidip sonrasında Fransa’ya başvurursanız çok büyük ihtimal 6 aydan fazla vermeyecektir. Ancak tekrardan Yunanistan’a başvurursanız 1 yıl cepte. (Denendi, onaylandı).  Yani, yeni vize başvurularınızda hep aynı ülkeye başvurmanızda fayda var. 6 ay, 1 yıl,2 yıl, 5 yıl.. Zor değil.

  1. 1 yıllık seyahat sağlık sigortası yaptırmak

1 hafta 10 günlük seyahat sigortasını genelde THY’den online olarak yapıyorum.(1 hafta 6 euro) İsterseniz bankalardan ya da sigorta firmalarından da yapabilirsiniz.  VFS Global’in yan binasındaki AK Sigorta’da 1 yıllık sigortanızı 100-110 TL gibi bir fiyata yaptırabilirsiniz.  (Denendi, onaylandı)

  1. Yıl içerisindeki diğer uçak biletlerinizi de göstermek ve bunlarla ilgili bir dilekçe yazmak

Eğer çok gezen biriyseniz, her seferinde vize ücreti ödemek gerçekten sizi yoracaktır. Ancak yıl boyunca birkaç seyahat planlarsanız, uçak biletleri (rezervasyon değil mümkünse satın alınmış) ve otel rezervasyonlarınızı gösterirseniz (booking.com’dan ücretsiz rezervasyon yaptırabilirsiniz) bir de bunlarla ilgili el yazınız ile ayrıntılı bir dilekçe yazarsanız şu şu tarihlerde turistik amaçlı şuralara gideceğim, sonrasında geri döneceğim, vizemin uzun süreli verilmesini talep ediyorum diye, geri çevirmeyeceklerdir. Ben yıl başı ve yıl sonuna doğru aynı ülkeden biletler gösterip, geri kalanında başka ülkeleri göstermiştim.  (Denendi, onaylandı)

  1. Ticari vizeye başvurmak

İmkanınız var ise bu yolu da denemenizde fayda var. Bir fuar davetiyesidir, eğitimdir vs bu şekilde vize başvurusu yaparsanız da hem daha kolay hem de daha uzun çıkacaktır.

Ufak ufak notlar:

-Vizeyi aldığınız ülkeye muhakkak giriş yapın, yapmadığınız takdirde bir sonraki vize alışınızda sıkıntı çıkabilir. İspanya’dan vize alıp Fransa’dan giriş yapmıştım, hiç sıkıntı olmamıştı, ancak siz yine de riske atmayın.
-Daha önceden pasaportunuzda ret damgası olmaması,  uzun vize almayı bırakın hiç vize bile alamayabilirsiniz 🙂
-Önceki pasaportlarınızda olan vizelerinizin ve damgalı sayfaların fotokopilerini de muhakkak sunun
-Diğer ülkelere göre daha rahat vize veren ülkeleri ise Yunanistan, İtalya, Hollanda, Fransa.
Pek bulaşmamanızı önerdiğim ülkeler Avusturya, Belçika, Macaristan, Polonya, Çek.

Mevcut durumlara göre bu süreçler, cevaplar, vize süreleri değişse de tecrübelerime dayanarak bu bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Umarım faydalı olur.
Sormak istediğiniz bir şey olursa, her zaman çekinmeden sorabilirsiniz.

Öyleyse, durma keşfet!