Kış geldi… Birçoğumuz evlerine çekildi ama zaman zaman şöyleee sıcak bir kafeye gidelim, sobanın üzerinde kestane pişsin, hoş sohbet edelim diyoruz. İşte sizler için İstanbul’da soba bulunan kafeleri derledim. Gelin hep birlikte bakalım!

1. Cafe Naftalin K – Balat

Cafe  Naftalin K, benim yaz kış İstanbul’da en sevdiğim yerler arasında geliyor. Balat’ın en renkli en güzel yerlerinden birisi olan Naftalin K’da bir yandan güzel kahvelerini yudumlarken bir yandan da sobanın üzerinde kestanelerinizi pişirebilirsiniz. Sonra bir bakmışsınız masanızda bir kedi uyuyor : ). İçerinin nostaljik dekoru sizi alıp uzaklara götürüyor.

2. Hurma Kafe – Çengelköy

İçerisi küçük görünse de hoop biraz ilerleyip bahçe kısmına geçin sobanın kenarında yerinizi alın. Duvarlardaki haritalar, radyolar, masalar, sandalyeler, fincanlar… hepsi birbirinden ilginç olan bu objelerle kafeyi çok güzel dizayn etmişler. Buranın bir diğer özelliği ise Türkiye’nin her yerinden çeşit çeşit gazozu deneyebileceğiniz bir yer olması.

3. Cantine Del Frida – Pendik

İster dışarıda denize karşı oturun isterseniz ise içerinin değişik ambiyansını hissedin. Frida Kahlo’nun filminde gördüğünüz objelerden bakalım kaç tanesini burada göreceksiniz? İkramlar, sobada pişirilen patatesler, sobanın üzerine konulan mandalinadan gelen kokular… Ben mi bu tip yerleri biraz fazla seviyorum bilmiyorum ama sizlerin de gidip deneyimlemenizi istiyorum : ) 

4. Atölye Kafası – Balat 

Geç keşfettiğim ancak çok sevdiğim yerlerden bir diğeri de Atölye Kafası. Çünkü burası Tahtası Eksiklerin Atölyesi! Kafenin dizaynı gerçekten şahane. İçeride farklı farklı bir sürü şey var. Sobanın yanında saatlerce muhabbet edilebilen ufak da bir sahnesi bulunan zaman zaman canlı müzikler veya Yeşilçam filmlerinin gösterimini yapan huzur dolu bir yer burası. İlginç bir özelliği ise buradaki birçok şey satılık. Oturduğunuz sandalyeden, içtiğiniz çay bardağına kadar…

5. Müjgan Kafe – Kadıköy

Girip böyle saatler geçirmek isteyeceğiniz bir yer Müjgan Kafe. Sahipleri de zaten ister kestaneni al gel, ister kumpirlik patatesini istersen de köy ekmeğini diyor! Böyle yerlere bayılıyorum, sonra bir bakmışsınız kafedeki herkesle bir yandan kestane yerken bir yandan ahbap olmuşsunuz.

6. Yeniköy Kahvesi – Yeniköy

Yılların değişmeyen yeri Yeniköy Kahvesi. Yazın dışarıda oturmak ne kadar keyifli ise kışın da şömine etrafında oralet içerken okey oynamak o kadar keyifli burada! Sevmediğim tek özelliği ise ne yazık ki oyunların ücretli olması. Yine de içerisinin atmosferi ha-ri-ka!

7. Arada Kafe – Beyoğlu

Kendinizi otantik bir dağ evinde hissetmek istiyorsanız sizi buraya alalım. Sahipleri Lübnanlı olan bu kafede Lübnan/Türk karışımı kahvaltılarını denemenizi öneririm. Bu arada ne tam Tophane’de ne de tam Karaköy’de bulunmamasından mıdır nedir buranın adını “Arada” koymuşlar. Kahvaltısı ne yazık ki biraz pahalı (49 TL). Ancak alt katındaki sobalı ortamı gerçekten güzel…

8. Elifce Şirin Mutfak – Ümraniye

Yine değişik bir yer ve yine değişik bir konsept. Yazın bahçesi, kışın içerisi, Ümraniye’de böyle yerler de mi varmış dedirtiyor insana. Ne yazık ki kışın sobalı halini henüz görmedim ancak içeriye çok yakışmış görünüyor. Masal gibi… Çocuk doğum günleri için de bence ideal bir yer.

9. Hanegah – Fatih

At Pazarı’nın en güzel kafelerinden birisi. Soba başında şahane muhlamalarını denemeyi unutmayın. Sonrasında da bir yandan kestaneler pişerken bir yandan da ney sesi eşliğinde sevdiklerinizle hoş sohbetin tadını çıkarın! Ders çalışmak veya rahat oturmak isteyenler için ise üst kattaki odaları ideal. 

10. Pop’s Balat – Balat

Yine Balat, yine farklı bir yer… Alın kahvenizi, kitabınızı… Yumulun koltuklara, bir yandan soba çıtırtısı… Ohh…
Bir sonraki seferde sanırım Balat’ın tüm kafelerini keşfettikten sonra sizlerle paylaşacağım. Tabii ki hızlarına yetişebilirsem, çünkü sürekli yeni bir yerler açılıyor! 

Bonus : Şiirci- Beyoğlu : )

Eh.. Hadi o zaman, kalkın yerlerinizden de keşfetmeye başlayın! : )

Hayat keşfedince, keşfettikten sonra da paylaşınca güzel…