Şehrin hengamesinden kurtulup kendinizi doğanın kucağına mı atmak istiyorsunuz , ara sıra evde otururken siz de atsam kendimi biraz dışarı, kalabalık olmasa, ağaçlar altında biraz huzur bulsam diye mi düşünüyorsunuz? İşte aradığınız yer : Ihlamur Kasrı.

İstanbul’un göbeğinde Beşiktaş’ta, bambaşka yerdeymiş gibi hissettiğimiz Ihlamur Kasrı, İstanbul’un en sevdiğim yerlerinden. Yeşillik, sessizlik, yürüyüş. Adeta kaosun içerisinden bir anda kendinizi huzur dolu bir yerde buluyorsunuz. Yazı ayrı, kışı ayrı güzel. Ama burası baharda bir ayrı güzel.

İster kitabınızı alıp çimlere uzanın, ister yürüyüş yapın, isterseniz benim gibi blog yazın,  isterseniz de bir şeyler yiyip için. İçeride belediyenin kafesi bulunuyor. Menü olarak çok geniş değil maalesef ancak yine de bir şeyler bulabiliyorsunuz 🙂

Ihlamur Kasrı giriş saatleri ve ücretleri
Tam : 5 TL, indirimli 2,5 TL. Bahçeye giriş ise 1 TL.

Pazartesi ve perşembe günü ziyarete kapalı olan Ihlamur Kasrını 09.00 -17.00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.
Bir klasik olacak yine ama fırsat bulursanız hafta içi gidin. Ancak  hafta sonu da o kadar çok kalabalık olmuyor neyse ki.

Ihlamur Kasrına nasıl gidilir?
– Beşiktaş meydana vardıktan sonra içeriye doğru yürüyebilirsiniz.
– Sarıyer, Zincirlikuyu tarafından geliyorsanız Sabancı Lisesi durağında inip aşağıya doğru inebilirsiniz.
– Yok ben önüne kadar gideyim derseniz : 26B – Gayrettepe – Eminönü, 26A – Fulya Mahallesi – Eminönü, 26 – Dikilitaş – Eminönü, 43 – Taksim – Dikilitaş araçlarına binerek Şair Nedim Durağı’na ulaşabilirsiniz sonra ise birkaç dakika yürüdükten sonra işte Ihlamur Kasrındasınız!

1848’de Sultan Abdülmecid tarafından inşa edilen yapı zaman zaman hasar görmesine rağmen ayakta durmayı başarmış. Bu dönemde güreşlere de ev sahipliği yapmış. 2 bölümden oluşan Ihlamur Kasrı’nda Maiyet bölümü harem, Merasim bölümü ise törenler için kullanılıyormuş. 1987 yılında ise şu anki bahçe ile birlikte tekrardan hizmete açılmış.

Beşiktaş’ta dar sokaklar arasından, sigara kokularından, gürültüden kurtulmak istediğimde ilk tercihim hep burası oluyor. Hemen buranın yazısını da Ihlamur Kasrında yazıverdim demek isterdim ama o zaman başka bir yeri yazıyordum 🙂

Bir de kadınlar için ufak bir öneri : Cumartesi günleri kurulan Beşiktaş Pazarı hemen buranın dibinde, önce biraz alışveriş, sonrasında Ihlamur Kasrı’nda bir limonata ile serinlemeye ne dersiniz? 🙂

İyi gezmeler.