img_1919-1Sonbaharın vazgeçilmezi Atatürk Arboretum’u kesinlikle yanı başımızdaki bir cennet! Yıllar boyu İstanbul’da yaşayan kaç kişinin buradan haberi oldu bilmiyorum.
Bundan 16 yıl önce bir yaz günüydü. Orman Fakültesi’nde hoca olan bir tanıdığımız sayesinde ilk kez gelmiştim buraya, daha henüz keşfedilmemişti. Yıllar boyu sessiz, sakin ve huzurluydu. Sonra gitgide çok kişi öğrendi, büyüsü bozuldu, bugün önünde o kadar çok arabayı ve içeri girmek için sıraya girmiş insanları görünce üzüldüm.. Ne güzeldi eskiden, okuldan atlar gelir, sessizliğin tadını çıkarıp, kitap okurduk.
Yıllardır her sonbahar ve her kış karın ilk düştüğü zamanlarda gelmeye çalışıyoruz buraya. Burası doğaya meraklı insanlar için birebir. Burası bir müze olmasına rağmen açıkçası en etkileyici yönü huzurlu,sakin,nezih ve temiz bir doğa parçası olması. İçeride gönlünüzce dolaşabilir,maceralı bir trekking yapabilir,bir banka oturup veya çimlere uzanıp kitabınızı okuyabilirsiniz. Çıkışta da Bahçeköy’de Tarihi Bilice Börekçisi’nde kıymalı börek yediniz mi daha n’olsun!

Arboretum2ezgi
Kelime, Latince ağaç anlamına gelen ”arbor” ile belli bitkilerin yetiştirildiği alan anlamındaki ”-etum” son ekinin birleşmesinden oluş-muş. Aslında burayı görmemiş olanımız muhtemelen yok. Burayı televizyonda görüyoruz fakat ismini bilmiyoruz belki de. Ürünlerinde doğallık ve doğaya özen mesajını vermek isteyen margarin,yoğurt vs reklamlarının arka planını genelde burası oluyor. Hatta Kahpe Bizans ve Keloğlan Kara Prense Karşı filminin birçok sahnesi de burada çekilmiş.
Arboretum3Burada yüzlerce çeşit bitki ve ağaç var. Bunların önlerine küçük levhalar konulmuş, isimlerini oradan öğreniyoruz. Dünyanın her yerinden çeşit çeşit ağacı görebilirsiniz.

Arboretum’da farklı boyutlarda 3 gölet var. Göletlerde balık sürüleri, ördekler,su kaplumbağaları bulunuyor. Gelirken yanınıza ekmek parçası getirirseniz ördeklerle balıkların ekmekleri kapışmasını izleyebilirsiniz. Burası her mevsim inanılmaz güzel ve farklı ama sonbaharda bir başka güzel, atatürkarboretumuçünkü sonbaharın sağladığı sarılı-turunculu-kızıllı-kahverengili renk cümbüşünü diğer mevsimlerde göremezsiniz. Gözetleme kulesi gibi bir yer de var, eskiden tepesine çıktığınızda bütün orman ayaklarınızın altında görüyordunuz, şimdi ise merdivenleri kırık çıkılmıyor.

Buranın kuruluş amacı elbette İstanbul’un yoğunluğundan kurtulup kafasını dinlemek isteyenlerin gelmesi değil 🙂 Burası İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi bünyesinde araştırmacılar için hazırlanmış canlı bir laboratuvar.

Böyle müthiş bir yer 15 dk uzaklığınızdaysa insanın sürekli gidesi geliyor. Eğer siz de bir gününüzü huzur dolu bir şekilde geçirmek istiyorsanız gidin burayı görün -ama hafta içi-!! :))

İçeriye su dışında hiçbir yiyecek ve içecek alınmıyor.  Ve hafta sonu düğün çekimi için gelenler çok oluyor, bu yüzden bir fırsatını bulun ve hafta içi gidin ya da hafta sonu sabah erken saatlerde. Ağaçlı yoldan yukarı doğru çıkıp sola dönerek ormanın derinliklerinde kaybolmayı unutmayın!

reyhiArboretum6
Giriş Ücreti
Hafta içi öğrenci 2 Lira,  yetişkin 5 Lira. Hafta sonları ise öğrenci 5, yetişkin 15 Lira. Eskiden 1 liraya girerdik hey gidi hey!

Ziyaret Saati
Yaz ayları 8.30-20.00 , kış ayları 8.30 – 17.00 ve pazartesi günleri kapalı.

Ulaşım
Buraya herhangi bir Bahçeköy otobüsüne binerek Kemer durağında inip gelebilirsiniz, Hacıosman metro istasyonundan bu durak 15 dk kadar sürüyor otobüsten indikten sonra da 600 metre yürümeniz gerekiyor :), araba ile geliyorsanız zaten yaşasın navigasyon! 🙂 Kemeri geçtikten sonra ilk soldan sapın.
Adres için tıklayın.

Şimdiden iyi eğlenceler, huzur dolu günler!

 Arboretum8  Arboretum9