İştee!! Uzun zamandır gitmek istediğim yerdeyim. Yıllar boyu karşıma çıktı, özellikle instagramda. Ne kadar güzel bir yer dedim, gerçekten bu kadar güzel mi, yoksa fotoğraflarda mı böyle çıkıyor diye düşündüm. Daha fazla da dayanamadan hooop hemen Bernina Ekspres’in sonuna ayarladım burayı.
Hani masal gibi tanımı vardır ya, işte o tanım tam da burası için! Bana bir masal anlat baba şarkısını her dinlediğimde artık aklıma Colmar geliyor.

 


Meşhur Alsace şarap yolunu birçoğunuz biliyordur. Burası, Alsace’ın başkenti olarak kabul ediliyor.  Alsace

 

şarap yolu, 170 km uzunluğunda, üzüm bağlarının, güzel köylerin ve şatoların bulunduğu güzel mi güzel bir yol.

Riquewihr çok güzelmiş mesela! Colmar, Fransa’nın kuzeydoğusundaki Basel ve Strazburg arasında bulunuyor, burası Avrupa’daki en güzel şehirlerden birisi, coğrafi konumu nedeniyle de oldukça özel. Ren Nehri arasından, Almanya ve İsviçre’ye komşu olacak şekilde ziyaretçilerine adeta 1000 yıllık Avrupa tarihi hakkında heyecan verici anlar sunuyor.
Alsace bölgesinin tamamı, tarih boyunca Fransa ve Almanya arasında gidip gelmiş. Colmar, 1. Dünya Savaşından sonra Versay Antlaşması’na göre Fransa’ya bırakılmış. 1940’ta Nazi Almanyası ele geçirmiş, daha sonra tekrardan 1945’te Colmar Savaşı ile Fransa’ya geçmiş. İkinci Dünya Savaşı’ndan kurtulan son şehir olan Colmar’da, Alman izleri şehirdeki binaların çoğunda dikkat çekiyor. Bu yüzden mimarinin benzersiz karışımı, bu renkli pastoral kasabayı oluşturmuş. Bunların çoğu inanılmaz derecede iyi korunmuş ve parlak renklerle boyanmış.
Pazar ayininden çıkan Colmar halkı güneşi de görünce kendilerini pazar kahvaltısına adamışlardı. Şubat ayı olmasına rağmen şansımıza hava da çok güzeldi! Soğuk olsun hiç fark etmez yeter ki güneş olsun ben gezerken.
Colmar’a nasıl ulaşılır?
Biz Bernina rotamızın sonuna burayı eklediğimiz için Freiburg’tan otobüs ve tren ile ulaştık. Yoksa her yerden ulaşım var yeter ki gitmek isteyin.
-Trenle Strasbourg’tan 35 dk (12.60 euro) , Zürih’ten 2 saat (44.5 euro) Basel’den 1 saat (13.5 euro), Paris’ten ise 8.50 saat (31 euro) veya 2 sa 16 dk (112 euro). Hazır Basel’e sık sık ucuz uçak biletleri de varken ne duruyorsunuz? 🙂
-Otobüs için Flixbus’u kontrol edebilirsiniz.
(Ör : Colmar -> Basel : 9.90 euro, 1.25 saat)
-Tren ve otobüs istasyonundan Little Venice ise yürüyerek  sadece 15 dakika.
-Colmar’da ise her yere yürüyerek gidebilirsiniz.
Colmar’da gezilecek yerler nereler diye sormayın, sadece sokaklarda kaybolun! 🙂 Hiç ummadığınız yerlerde, ummadığınız kafeler, evler çıkıyor karşınıza.
Özellikle Noel zamanı buranın çook renkli olduğunu duymuştum. Bir sonraki gidiş zamanım sanırım belli oldu : Noel Zamanı!
Yine de bir rota istiyorsanız üşenmeyin diye ben sizin için oluşturdum.
Rue des Clefs ve Rue des Marchands‘de yürümeyi, keşfetmeyi sakın unutmayın.
Önce turizm ofisinden bir harita alıyoruz, çok gerek de yok ama dursun. Nerede peki turizm ofisi? Rue des Unterlinden’da. Pazar günleri 1’de kapanıyor, diğer günler ise 6’ya kadar açık.
1. Unterlinden Müzesi
13. yüzyıldan kalma güzel bir Dominik manastırını da bulunduran Unterlinden’in, Fransa’nın en iyi bölgesel müzelerinden biri olduğu söyleniyor. Burada, yedi bin yıllık tarihi keşfedebilir ve Rheinland’ın gotik ve rönesans döneminin sanatsal zenginliğini görebilirsiniz.  Alman rönesansının önemli bir temsilcisi olan Matthias Grünewald’ın ünlü eseri Isenheim Altarpiece’i (Çarmıha Gerilme) de bu müzede. Ayrıntılar.
2. Maison des Tetes
Bartholdi tarafından tasarlanan, şehrin önemli tüccarlarından biri olan Burgers tarafından 1609 yılında inşa edilen bu binada farklı genişliklerde ve düzensizlikte 106 kafa bulunuyor. 19. yy’da şarap satışı için kullanılan bu bina şu anda ise restoran ve otel olarak kullanılıyor. En tepesindeki heykel de yine Bartholdi’nin eseri.

3. Dominican Kilisesi – Eglise des Dominicains
1283 yılında inşaasına başlanan kilise, Dominikalıların eserlerinden bir tanesi. Kilise, 19. yy’nın büyük kısmında dini olmayan amaçlarla kullanılmış daha sonra 1898’de yeniden ibadet yeri haline gelmiş.
10.00 – 13.00 / 15.00 – 18.00 saatlerinde açık. Yetişkin : 1,5 €, Öğrenci : 1 €

4. Saint Martin Kilisesi
1235 ile 1365 yılları arasında inşa edilen Saint Martin Kilisesi, Alsace’deki Gotik mimarisinin önemli bir örneğidir. Halk arasında Colmar Katedrali olarak biliniyor.

5. Former Guard House – Ancien Corps de Garde
16. yy’da belediye binası olarak hizmet edilen bu bina eski şapel Saint-Jacques. Yıllar boyu; ticari amaçlarla, askeri konut olarak ve polis karakolu olarak kullanılmış.

6. Bartholdi Müzesi
New York’taki Özgürlük Anıtı’nın heykeltıraşı Frederic Aguste Bartholdi de Colmarlı! Kasaba onunla gurur duyuyor, bu yüzden Bartholdi müzesinin önünde mini bir Özgürlük Anıtı bulunuyor. Giriş ücreti : 5€.
7. Maison Pfister 
Eski Colmar’ın sembolü olan Pfister evi, 1537’de Val de Liepvre’nin ticaretiyle servet kazanan şapkalı Ludwig Scherer için inşa edilmiş. Colmar’a çok farklı bir hava katmış, tabii ki fotoğraf çekinmeden edemedik!

8. Koïfhus (Old Custom House)
Colmar’ın en eski sivil binası, 1490’da tamamlanan eski bir gümrük evi olan Koïfhus, şehrin hem ekonomik hem de idari noktasıdır.
9. Marché Couvert
İşte Colmar pazarı! Bu tip pazarları gezmek her yerde hoşuma gidiyor, Pazar günü gitmemize rağmen açıktı. Taza taze meyveler ooh daha n’olsun.

10. Little Venice (La Petite Venice)
6 Euro’ya Saint Pierre Köprüsünün oradan başlayan ve 30 dakika süren, Little Venice’in etrafında gezebileceğiniz tekne turlarına katılabilir, şehir hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
Fotoğraf çekmiyorsanız 15-20 dakikada Petite Venice’i gezebilirsiniz. Ama insan her yeri çekmek isteyince saatler sürebiliyor. Kişi başı 6 euro’ya 30 dakika kanal gezisi yapabilirsiniz. Yüksek sezonda yer olmayabiliyor, önceden rezervasyon yaptırsanız iyi olur. Ayrıca burada bir de küçük bir tren geziniyor, her 30 dakikada bir  kalkıyor, kişi başı 7 euro. Ancak bu şehri kesinlikle yürüyerek gezin, buna gerek yok 🙂

Colmar’da nerede konaklanır?
Biz Hôtel balladins Colmar’da 2 kişilik odada kişi başı 15.5 euro’ya konakladık. Duşu odanın içinde oldukça temiz bir yerdi, öneririm. Little Venice’e yaklaştıkça fiyatlar artıyor 🙂
Colmar’da birden fazla gününüz varsa bisiklet kiralayabilir  ve Alsace şarap yolunun bir bölümüne gidebilirsiniz. Ayrıntılar. Yarım gün ücreti 6 euro, tam gün ücreti 10 euro. Bu yol üzerinde çok güzel kasabalar olduğu söyleniyor, bunlardan birisi Egusheim, ne yazık ki bizim vaktimiz olmadığı için gidemedik.
Colmar’da ne yenir?
– Gilg –
 Harika makaronlar yiyebileceğiniz bir yer!
– Poulaillon – Kahvaltı lezzetli, kruvasanlar güzel.
– Au Croissant Doré – Katedralin hemen yanındaki bu güzel otantik kafeyi yaşlı bir hanfendi işletiyor ve inanılmaz güzel tatlıları var! Bir kahve tatlı molası için burayı denemelisiniz.
– Jupiler Cafe – Hava güzel, bir şeyler yemek istiyorsunuz, şehrin akışına kendinizi bırakmak istiyorsunuz, o zaman meydandaki bu kafede bir şeyler yiyebilirsiniz.
– Alman simidi olarak bilinen “bretzel” Colmar’da da oldukça yaygın. Bizim simite benzeyen bretzel biraz daha gevrek ve üzerinde susam  yerine kaya tuzu var. Tereyağlı veya vanilyalı çeşitleri de var.
Tarte Flambee ise Alsace bölgesine ait özel bir pide. Bizdeki lahmacuna çok benziyor, sadece hamur daha ince açılıyor ve üzerine gerekli malzemeler konur, üzerine bir parça yağ gezdirilir sonra da taş fırında pişirilir!
– Ünlü Foie Gras‘ın Alsace bölgesinde (Strasbourg) icat edildiğini biliyor musun? Nedir bu yemek? Bilin ama yemeyin 🙂 Kazların zorunlu besleme yöntemiyle ciğerlerinin yağlandırılması sonucunda elde edilen bir yiyecek. Tüm dünyada ciğer türleri arasındaki en kıymetli ve pahalı olanıymış.
Colmar’da en sevdiğim şey arnavut kaldırımlı sokaklarında, rengarenk evlerin arasında, kanalların çevresinde dolaşmaktı. O kadar güzel ki, adeta masaldaymışsınız gibi. Şimdi bu sayfayı kapamadan, Basel bileti için ufak bir araştırma yapın ve biletinizi alıp yola çıkın 🙂
İyi gezmeler.

Yardımcı olması açısından şöyle bir rota izleyebilirsiniz, gördüğünüz gibi her yer birbirine çok yakın. Doyasıya gezin 🙂