EVET!

O kadar çok seyahat edip, o kadar çok çanta değiştirince bir de sabahın köründe uçuşum olunca dalgınlık, dikkatsizlik derken kimliğimi evde unutuverdim. 

THY ile İzmir’e uçuşum vardı, kapıya gittim direkt. Genelde uçağa sonlarda binmeyi tercih ederim, birkaç kişi kaldı kalkıp bineyim dedim ta ta ta taaam! Kimlik yok. Evden biri getirse vakit yok. Gayet soğukkanlı bir şekilde bir sorayım bakalım dedim. Görevliye sordum, kimliğimi unutmuşum ama telefonumda fotoğrafı var dedim. Sağolsun kabul ettiler ama bunun kişiden kişiye/firmadan firmaya değişeceğini söylediler. Dönerken de artık allah kerim bir çaresine bakarız dedim.

Sonra ne mi öğrendim?

Geçici Kimlik Belgesi! Evet böyle bir şey varmış. Ancak sadece İstanbul ve Ankara’da… Mesela İzmir’de yokmuş.

Havalimanında İç Hatlar Emniyet Büro Amirliğine gidiyorsunuz, size bir belge doldurtuyorlar. Daha sonra bu belgeyi GBT ve Mernis sistemlerinden kontrol edip bilgiler doğru ise size Geçici Kimlik Belgesi veriyorlar. Burada önemli olan uçuşunuza en az yarım saat kala başvuruyor olmanız. Sonrasında ise size sadece uçuş süresince geçerli olan geçici bir kimlik belgesi veriyorlar. Bu durum Kıbrıs ve Hopa için geçerli değil.

İzmir Havaalanı’ndan dönerken ise polis GBT kontrolü yaptı. Daha sonra kontuara gittim, yine uçuşum THY’ydi, mırın kırın ettiler, sonrasında daha yetkili biri geldi. Yanınızda isminizin yazdığı kredi kartı vs var mı dedi. Hayır yok sadece fotoğrafları var dedim. Kabul ettiler, içeriye de bilgi geçtiler, kapıdan geçerken de sorun yaşamadan geçtim : ) Yalnız bu kesinlikle ve kesinlikle havayoluna veya görevliye göre değişebilir.

Siz siz olun TC kimlik numaranızın yazdığı ehliyet, kimlik, pasaport veya evlilik cüzdanınızı unutmayın! Ayrıca resmi kuruluşlardan alınmış resimli kimlik kartı veya vukuatlı aile nüfus kayıt örneği de geçerli oluyor.

NOT : Tabii ki tüm bunların hepsi iç uçuşlarda geçerli  🙂