Euro arttı, dolar arttı derken gezmeyelim mi? İçimizdeki gezme isteğine nasıl dur diyelim?

Eee o zaman bir yerlerden kısıp gezmeye devam. Hani sürekli soruyorsunuz ya, nasıl bu kadar çok geziyorsun diye. Gezmek için o kadar da paranızın olmasına gerek yok. Nasıl mı? Aşağıdaki oluşumlar sayesinde. Bu oluşumları sadece bedava/ucuza konaklama olarak düşünmeyin çünkü bunların hepsi ayrı bir tecrübe!

İnsanların bilgiye daha kolay ulaşabilmesi, seyahat alışkanlıkların artması, sosyal medyanın daha aktif olarak kullanılması derken bunların hepsi karşımıza bir sürü konaklama uygulamaları çıkarıyor.

1. Coucsurfing

Bedava konaklama! Hayır, hayır. Couchsurfing’in bu şekilde anılmasını istemiyorum. Evet, gittiğiniz ülkede bedava birinin evinde kalabiliyorsunuz ancak benim için couchsurfing : Lokal ve paylaşımcı insanlar! Coucsurfing sayesinde o kadar güzel insanlarla tanıştım ki. Farklı kültürler, sizin için evini ücretsiz açan güzel insanlar…

Yapmanız gereken çok basit. Siteye girip üye oluyor, sonra da profilinizi güncelliyorsunuz. Gideceğiniz yeri ve tarihleri yazıyorsunuz, gerekli filtrelemeleri yapıyorsunuz. Sonrasında karşınıza bir liste çıkıyor. Evinde kalacağınız kişinin yorum ve puanlarına bakarak karar verebiliyorsunuz. Kaldıktan sonra ise hem o size yorum yazabiliyor hem de siz ona yazabiliyorsunuz. Bazı kişiler ise konaklama imkanı sunmayıp sizlerle birlikte şehri keşfetmek istiyor, bu da bir seçenek  : )

Şimdiye kadar kalmak istediğim her yerde uygun birini bulup kaldım. Ancak bazen bu durum zor olabiliyor bu yüzden önce siz birilerini ağırlayıp profilinizi onlardan gelen yorumlarla güçlendirebilirsiniz. Sonuçta insanlar evine biri gelmeden önce biraz bilgi sahibi olmak istiyor : )

Zanzibar’da evinde kaldığım inanılmaz yardımsever insanlar.

2. Airbnb

Ev veya oda kiralama sistemi! Özellikle kalabalıksanız bu tip daireleri kiralamanız çok mantıklı olabiliyor. Ama otellerdeki gibi her gün birisi gelip döküntülerinizi toplamıyor. Lokal insanlarla tanışmak için de birebir! Çünkü bazen insanlar evinin sadece bir odasını kiralıyor.

Sadece ev olarak da düşünmeyin! Villadan tutun ağaç evlere,karavanlardan tutun dağ evlerine neler neler her türlü konaklama çeşidi var!

Gideceğiniz yeri ve tarihleri yazıyorsunuz, harita ile birlikte karşınıza seçenekler çıkıyor. Sonrasında dilerseniz direkt rezervasyon yaptırabiliyorsunuz ya da önce merak ettiklerinizi ev sahibine soruyorsunuz : )

Rezervasyon yaptırmadan önce tüm ayrıntıları özellikle de iptal politikasını dikkatlice oku

mayı unutmayın. Bazen 1 hafta kalaya kadar iptal ediyorlar, bazen bir kısmını iade ediyorlar, bazısı ise hiçbir şekilde geri ödemiyor. 

Çok güzel airbnb deneyimlerim oldu, çok tatlı insanlarla tanıştım. Onlar sayesinde şehirlerde turistlerin gitmediği sakin ve çok özel yerler keşfettim. Kesinlikle öneririm, özellikle 2 veya daha fazla kişiyseniz.

3.Workaway

Gönüllü işler denince akla hemen onun adı gelir! Siteye ev sahibi veya gönüllü olarak farklı 2 şekilde girebiliyorsunuz. Çok farklı seçenekler var. Mesela birinin evinde 2 saat bir işe yardım ediyorsunuz bunun için o ise size boş olan odasını veriyor. Ya da köpeğini gezdiriyorsunuz, çocuğu ile oyun oynuyorsunuz, bahçesini suluyorsunuz, ingilizce öğretiyorsunuz… aklınıza ne gelirse. İster bir gün, ister bir hafta, ister bir ay. 

Çok farklı yerlerde yerel hayatı tatmanın, yerel insanlarla yaşamanın ve aynı zamanda onlara yardım etmenin hazzı çok farklı değil mi? İnanılmaz bir tecrübe! Dünya’nın çok farklı yerlerinde çok farklı işler yapabilirsiniz.

Nasıl üye oluyoruz? Önce 34€ – 1 kişi veya 44€ – 2 kişi ödeyerek siteye üye oluyorsunuz. Sonra ise ülke bazında arama yapıyorsunuz ve kimler hangi şehirde ne tarz bir gönüllü arıyor hepsini görüyorsunuz!

Tüm bu uygulamalar için peki ya güvenli mi sorusu geliyor. Şöyle düşünün bu oluşumlardaki insanların kafaları gerçekten biraz daha farklı oluyor. Şimdiye kadar hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadım. Tabii ki seçim yaparken yorumları ve değerlendirmeleri göz önünde bulundurdum. Ancak şöyle düşünün siz de onlar için bir risksiniz, hiç tanımadıkları birini evlerine alıyorlar.

Bunlar dışında booking.com’u da kullanıyorum tabii ki. Şimdi ise size booking ve airbnb’de indirim sağlayacak linkleri paylaşacağım.

  • Booking.com’dan bu linki www.booking.com/s/34_6/ezgi4543 kullanarak rezervasyon yaparsanız ödemenizin %10’unu geri alacaksınız!
  • Airbnb.com’da bu linki www.airbnb.com.tr/c/edemiralp1 kullanarak rezervasyon yaparsanız en az 250 ₺ tutarındaki ilk seyahatinizden 130 ₺ kazanın!

Airbnb ve Couchsurfing’i çokça gez hiç sorunsuz kullandım. Workaway’i ne yazık ki geç keşfettiğim için kullanamadım henüz, keşke üniversitedeyken bilseymişim.

Bir de ücretsiz şehir turlarına katılın, oh mis.

EEE.. Hadi o zaman öyle ya da böyle gezmeye devam!