Hafta sonu gezilerine bayılıyorum! Giderken hep bir heyecan, dönerken hep bir motivasyon. Daha önce sanırım Pazartesi gününü çok sevdiğimi söylemiştim. Çünkü tatil dönüşü müthiş bir motivasyonla çalışmaya başlayabiliyorum. Tabii ki bir sonraki tatili düşünerek 🙂 Bu hafta sonu ise rotamızı Güneydoğu’ya, Gaziantep’e çevirdik. Bu sefer her şey yemek üzerine kurulu. Müze gezer gibi yemek yerlerini geziyoruz. Her şeyin tabii ki bir bedeli var, dönerken +2 kilo ile dönüyorum.

Not : Bu yazı acıkma garantili :).

1.gün :
1. Orkide Pastanesi’nde Katmer ve Semsek Yemek
Güne enerjik ve zinde başlamanın yolu iyi bir kahvaltıdan geçer. Gezinin favorisi : Katmer. Antep yerlilerinden aldığımız bilgiler doğrultusunda Zekeriya Usta‘nın artık eskisi gibi olmadığını öğrenmemizle birlikte soluğu Orkide’de aldık. Semseğimizi ve katmerimizi söyledikten sonra günümüze başladık. Ancak en iyi Katmer burada da değil. Nerede diye sorarsanız istikamet : Fatih Usta. Ancak burada ne yazık ki oturacak yer yok. Alıp gitmelik :). Orkide’de her şey ne yazık ki biraz pahalı.Peki nedir bu katmer? İncecik açılan yufkanın içerisine kaymak,şeker ve fıstık konulup taş fırında pişiriliyor. Ya semsek? Semsek aslen Şanlıurfa yiyeceği. Ancak biz ilk defa burada tattık. Elde açılmış börek gibi ancak inanılmaz lezzetli.


Adres :
Gazi Muhtar Paşa Bulvarı No : 17 Şehitkamil / Gaziantep (Gazimuhtar Şubesi)

2. Dürümcü Recep Usta’da Nohut Dürüm ve/veya Lahmacun Yemek

Başka bir yer olsa, gezilecek görülecek yerleri yazardım. Ancak Antep’te durum farklı. Evet kahvaltıdan kalkıp nohut dürümcüye gidiyoruz.
Minimum fiyat maksimum lezzet! Kemik suyunda nohut,tırnaklı pide. Biraz dolaştıktan sonra soluğu Dürümcü Recep Usta’da aldık. Buraya geldikten sonra daha önce lahmacun yememişim dedim. Gerçekten hem lahmacun hem de nohut dürüm inanılmaz lezzetliydi. Ancak benim gibi çabuk doyuyorsanız nohut dürümü yarım söylemenizi öneririm, ki lahmacuna da yer kalsın 🙂 Nohut dürüm + ayranla 6 liraya karnınızı doyurabilirsiniz! Ancak buraya geldiğinizde de ayakta kalmanız olası, dikkat edin 🙂

Adres : Birden fazla yerde bulunuyor.  İncili Pınar Mahallesi, 36001. Sk. No:4 Şehitkamil

3. Yaşayan Müze Tarihi Gümrük Han’da Kahveci Seddar Bey’de Dibek Kahvesi İçmek

Bu kadar yemeğin üzerine bir kahve iyi gider değil mi? İki renkli kahve, iki renkli tat : Dibek Kahvesi.
“Osmanlı dibek kahvesi kırk yıl damağınızda kalır tadı.”
Sahibine kahvenin nasıl yapıldığını sorduğumuzda ne yazık ki kimseye söylemediklerini söyledi haklı olarak. Ancak sadece kahvenin bardakta piştiğini söylediler. Biz buna pek inanmadık çünkü gelen bardak gayet soğuktu. Ayrıca kahvenin sadece üst kısmında renk farkı var iç kısmı aynı. Yani biz pek kanmadık 🙂 Ancak gerçekten tarihi bir handa bu kadar lezzetli kahve içmek gerçekten çok güzel.
Ardından hanı gezdik, oda oda çeşitli atölyelere, sergilere ayırmışlar. Gezmenizi tavsiye ederim.

4. Zeytin Han’ı Gezmek

İçeri girince bir anda adeta renklerin ve kokuların büyüsüne kapılıyorsunuz. Antep’e gelip elimiz boş dönmeyeceğiz tabii ki değil mi? Zeytin Han ayrıca tarihi bir zeytin deposu ve üretim yeri. Naneler, biberler, zahterler, zeytinler, sabunlar.. Ne ararsanız var burada. Hediyeliklerimizi de aldık. Buranın alt katında bir de sürpriz bekliyor sizi 🙂

5. Cam Müzesi’ni Gezmek
Burası Türkiye’nin ilk Özel Cam Eserler Müzesi. Giriş ücreti : 4 TL, müzekart geçmiyor. Müzede Roma, Bizans ve İslam dönemine ait 1500 eser var. Cam üfleme sanatçısının ziyaretçilere canlı olarak camın işleme tekniğini gösteriyor; usta camın nasıl oluştuğunu, nasıl şekil verildiğini ve süslendiğini canlı olarak ziyaretçilere gösteriyor.

6. Tarihi Paşa Hamamını Ziyaret Etmek

1640 yılında yapılan bu hamam hemen kalenin önünde bulunuyor ve hala kullanıma açık. Naib Hamamı bir yandan adıyla tarihe tanıklık etmeye devam ederken diğer yandan Gaziantep hamam kültürünü canlı tutarak, yerli ve yabancı turistlere bu kültürü tanıtıyor. Ayrıca Gaziantep Hamam Müzesini de ziyaret etmenizi öneririm. Burada, hamam araç ve gereçleri balmumu heykeller ve maketlerle canlandırılmış.

7. Gaziantep Kalesi’ne Tırmanmak

Kalenin kim tarafından ne zaman yapıldığı belli değil. Ancak çeşitli efsaneler mevcut. Her kalenin manzarası müthiş olacak diye bir kural yok, değil mi? Vaktiniz varsa bir çıkıp Antep’i tepeden görebilirsiniz. Giriş ücretsiz.

8. Emine Göğüş Mutfak Müzesini Gezmek

Biz buranın içerisine girmedik. İçeride yemekler ikram edilmesini, atölyeler olmasını yeğlerdik. Mutfak malzemeleri, sofra düzeni, yöreye özgü kullanım şekilleri sergileniyormuş burada. Vaktiniz kalırsa gidilebilir.Müzede her odada ayrı bir tema işlenmiş. Müzenin duvarlarında Gaziantep mutfağında kullanılan etler, baharatlar, bakliyat, hamur işleri, tatlıların resimli afişleri ve yemek tarifleri var. Amaç bu yemeklerin tariflerinin geleceğe taşınması.

9. İmam Çağdaş’ta  Ali Nazik Yemek

Abartılmış lüks mekan. Tek şubesi var ve inanılmaz kalabalık. Burası da yine turistik bir yer ve epey abartılmış. Antep’in yerlileri ile gezdiğimiz için biz pek turistik yerlere kanmadık 🙂 Burada sadece “Ali Nazik” yemenizi tavsiye ederim. Ayrıca dönüş uçağında da insanların elindeki poşetlerden anladığım kadarıyla Koçak baklavadan sonra burası tercih ediliyor. Ali Nazik : 31 TL, Lahmacun : 6,5 TL, Küşleme : 30 TL.

10. Zincirli Bedesten’de Gezmek

3 farklı kapı.. 73 dükkan.. Yüzlerce çeşit yemeni, kutnu , bakır, süs eşyaları.. Yemeni demişken bir çoğumuz yemeniyi başörtüsü olarak biliriz. Ancak yemeni bir ayakkabı. Fiyat olarak da 90 lira civarında.
Truva ve Harry Potter’da kullanılan ayakkabılar buradaki Orhan Usta’nın elinden çıkmış ve böylece Gaziantep’teki yemenilerin şöhreti tüm dünyaya yayılmış. Truva filmi için 1500, Harry Potter filmi için ise 1100 adet yemeni üretmişler. Brad Pitt bir de Orhan Usta’ya “Mr. Orhan, thank you for the boots” yazılı imzalı bir fotoğrafını göndererek teşekkür etmiş.
Kutnu ise ipek ve pamuk karışımı olan buraya özgü bir kumaş. Hatıra için alınabilir.

11. Almacı Pazarı’na Gitmek

Salça, fıstık, çay almak istiyorsanız adres burası. Dükkan sahibi abinin salçayı rahatlıkla uçağa sokabileceğimizi, sıvı sayılmadığını söylemesine rağmen ben 1 kg’lık salçayı geçirirken arkadaşımın 2 kg’lık salçasını almadılar. Bagaja vermek zorunda kaldı. Riske atmayın verin bagaja 🙂

12. Bakırcılar Çarşısını Gezmek

Olağanüstü bir tarihi mekanda, mükemmel ürünlerin olduğu bir yerde bakır ustalarının meziyetlerinin sergilediği bir çarşı. İçerisinde uygun fiyata bulacağınız bir çok ürün satılıyor. Bu çarşıda takıdan tutun da yemek tabağına kadar her türlü bakır nesneyi bulma şansınız var.

13. Tahmis Kahvesi’nde Zahter Çayı ve Menengiç Kahvesi İçmek

Antep’in 335 yıllık tarihi kahvesi. Burada zahter çayı ve menengiç kahvesini kesinlikle içmenizi öneririm. İçerdeki atmosfer gerçekten çok güzel. Antep’te en beğendiğim yerlerin başında yer alıyor. Her yarım saatte bir bir grup gelip bir şeyler çalıp gidiyorlar 🙂 Bu arada tahmis , kahve dövülen yer anlamına geliyormuş.


14. Bayazhan’da Güzel Bir Akşam Yemeği Yemek

İçeri girdiğinizde hemen karşınızdaki yerde yemenizi tavsiye ederiz. Burada her türden eğlence türü var. Ortada ateşler yanıyor keyifli,lüks bir mekan. Akşam yemeğimizi Antep’in zenginleriyle yiyoruz. Adeta şıklıkta yarışıyorlar biz biraz sönük kalıyoruz. Tabii ki umurumuzda değil 🙂 Fiyat ise böyle bir mekan için uygun, kişi başı 50 TL ödeyerek ayrılıyoruz.  Lezzet açısından çok farklı olmasa da, mekanın atmosferi gerçekten görülmeye değer.

15. Tütünhan’da Canlı Müzik Eğlencesine Gitmek

Gün bitmedi! Tütünhan da farklı bir atmosferi olan yerlerden. Cuma ve Cumartesi akşamları burada canlı müzik oluyor gitmenizi tavsiye ederim. Bu handa oturup vakit geçirebilir ayrıca bu hanın içinde bulunan Mağara Kafe’de güzel bir anı biriktirebilirsiniz.
5 duyuda Gaziantep çalışması için Türkan Oya Ekmekci’ye teşekkürler..

2.gün :
16. Bey Mahallesi’nde Dolaşmak

Günümüze Bey Mahallesi ile başlıyoruz çünkü hemen otelimizin arka tarafı. Daracık sokaklar, taş evler, tarihi atmosfer..Tıpkı filmlerdeki gibi. Burada yürümek gerçekten keyifli. Ancak burası da epey turistik olmuş, yeni yeni bir sürü kafeler açılmış.

17. Koçak’tan Baklava Almak

Gaziantep’in en iyi baklavacısı. Burada kimse Güllüoğlu’na bakmıyor bile. Gerçekten farklı, gerçekten lezzetli. Ancak aman acele edin Pazar günü baklavaları çok erken bitiyor, bu yüzden buraya erkenden uğruyoruz. Bunun nedenini dönüş uçağına bindiğinde anlayacaksınız. Tüm yolcuların elinde poşet poşet Koçak Baklavası. Koçak’tan sonra ise İmam Çağdaş’ı tercih edebilirsiniz. Fiyat olarak ise 70-80 lira arası değişiyor.

18. Zeugma Mozaik Müzesi’ni Gezmek
Giriş : 15 TL – Müze Kart sahiplerine ücretsiz. Buraya ulaşım ise sıkıntı bu yüzden taksi ile geldik.

Dünyanın en büyük mozaik müzesi.. Büyüleyici mozaikler, antik kent kalıntıları.. Müze girişindeki 3 boyutlu filmi muhakkak izleyin (5 TL). Bu kısa filmde eserlerin nasıl çıkarıldığını ve ne zorluklarla taşındığı anlatılıyor. Ancak mozaiklerin büyük bir çoğunluğunun Fırat Nehri’nin altında kaldığını öğrenince üzülüyoruz.
Bu müzenin en meşhur eseri ise : Çingene Kız. Ancak aynı Mona Lisa gibi bu eser de gereksiz abartılmış. Çok daha etkileyici eserler var. Çingene Kız mozaiği Antep’in simgesi olmuş durumda, neredeyse tüm hediyelik eşyalar bunun üzerine kurulmuş. Çingene Kız mozaiğinin özelliği, hangi açıdan bakarsanız bakın sizi takip ediyor olması. Erkek mi kız mı olduğu dahi bilinmeyen bu eserin bir rivayete göre Büyk İskender olduğu düşünülüyor.

19. Halil Usta’da Küşleme Yemek

Zeugma Müzesinden yürüyerek 3-4 dakikada gidebilirsiniz buraya. Antep’te her yemek çeşidinin ayrı bir yeri olduğunu söylemiştim. Buranın özel yemeği ise : Küşleme. Buranın özelliği kenar mahallede, sapa bir yerde bulunmasına rağmen adeta herkesin bir şekilde buraya gelip bu lezzetler için sıra beklemesi. 1.5 Porsiyon Küşleme : 33 TL

20. Atomcu Celal’de Atom İçmek

Eee gezmek de kolay iş değil tabi! Enerji almak lazım! O zaman istikamet Atomcu Celal! 4 liraya 11 çeşit mükemmel bir karışım içiyorsunuz yanında da tabakta meyve ikram ediyorlar. Gidin, tadın!
Ayrıca şalgam sevenler için ise Şalgam suyu: 1 lira

21. Özikizler’de Künefe Yemek

Hayatımda daha önce künefe yemediğimi düşündürten yer. Bir künefe bu kadar mı lezzetli olur? Yanında da süt ikram ediyorlar ki kan şekerimiz yavaş yavaş yükselsin diyeymiş. Buranın Antep’in en lezzetli künefesini yapan yer olduğunu öğrendik. Özikizler’e kıyasla, Erçelebi’nin basık bir yer olduğunu ve bu kadar lezzetli olmadığını öğrendik.

22. Fırıncıoğlu’ndan Kahke Almak

Hemen Özikizler’in karşısında bulunan bu fırından kahke alabilirsiniz. Kahke buraya özgü bir kurabiye.

23. Beyran içmek

Antep’te sabahları Beyran içilirmiş. Bu çorba koyun etinden yapılıyor. Ancak biz bunu denemedik. Denemek isteyenler için istikamet Metanet Lokantası.

Gaziantep’te gezilecek yerler tabii ki bunlarla bitmedi. 

  • Bir de çok güzel bir Hayvanat Bahçesi varmış Antep’te, biz gitmedik ama vaktiniz olursa siz gidin 🙂 Ayrıca buranın içerisinde 2017 yılı itibariye Türkiye’nin ilk Zooloji ve Doğa Müzesi açıldı.
  • Antep Mevlevihanesini ziyaret edebilirsiniz. Etkileyici bir mimarisi ve mistik atmosferi bulunan bu mevlevihanede, mevlevileri canlandıran maketler gerçekten etkileyici.
  • Mutfak Sanatları Merkezi! Tam Antep’e göre bir yer değil mi? Burası hem bir restoran hem de Gaziantepli aşçıların yetiştirildiği bir yer. Burası, Gaziantep lezzetlerini genç nesillere aktarmayı amaçlıyor.
  • Gaziantep’in Çırağan’ı Hışvahan‘da bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Masa bulmak çok zor, önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var. Gerçekten çok güzel bir yer.
  • Aşina Restoran‘da “Analı Kızlı” yiyebilirsiniz. İrili ufaklı köftelerden oluşan bu çorba oldukça lezzetli.
  • Ya da Fıstık Parkı’nda yürüyüş yapmaya ne dersiniz.

Sanırım hayatımda en çok yemek yediğim iki gündü. Gerçekten lezzetler şehri, hafta sonu gezisi için oldukça ideal. Ee her şey ayrıntıları ile işte burada, biletinizi alın ve yola çıkın! 🙂

Gördüğünüz gibi çoğu yer birbirine çok yakın.