Zaman zaman nerede o eski ucuz uçak biletleri dediğinizi duyar gibiyim. Dolar ve euro’nun artışıyla uçak biletleri fiyatları uçup gitti. Fiyatlar arttı diye gezmeyek mi? Tabii ki alternatif yolları deneyeceğiz. Bu aralar çok kullandığım bir yol bu :). Sıkı durun, paylaşıyorum!

Ne mi yapıyorum? İstanbul’dan Sofya’ya gidiyorum. Sofya’dan ise Ryanair, Wizzair gibi ucuz hava yolları ile 1-5-10-15€ ‘ya nereye istersem gidebiliyorum. Otobüs İstanbul’dan akşam kalkıp, Sofya’ya sabah vardığı için vakit kaybı da olmuyor :).

İstanbul’dan Sofya’ya nasıl gidilir?
İstanbul’dan Sofya’ya gitmek için birden çok seçenek bulunuyor. Bunlar :

 1. Alpar Turizm – 75 TL – Gidiş-Dönüş 130 TL – Kalkış 20.30
 2. Huntur – 95 TL – Kalkış 18.00
 3. Metro Turizm – 105 TL – Günde 4 -5 sefer bulunuyor.

Defalarca Alpar Turizm ile seyahat ettim ve memnun kaldım, ucuz olması da yanında kar diyerekten onunla seyahat etmeye devam ediyorum.

20.30’da Esenler Otogar’dan kalkıyor ve ertesi gün 05.30 – 06.00 gibi Sofya’ya varıyor. Bazı otobüslerde internet de olabiliyor. Sofya’da ise Serdika Bus Station’a varıyor.  Hadi size bir de kıyak geçeyim! 🙂  Otobüsten indikten sonra da Alpar Turizm’in ofisinde internet de var. Şifre : matpu123456

Ayrıca isterseniz Sofya’ya trenle de gidebilirsiniz. Ancak otobüs daha ucuz ve İstanbul’da gara ulaşmak bence daha kolay.

Sofya’ya vardıktan sonra vaktiniz varsa bir Sofya turu yapıp Alexander Nevsky katedralini görebilirsiniz. Yok ben direkt gideceğim derseniz de direkt havaalanına gidebilirsiniz.

Sofya şehir merkezinden / Sofya otobüs terminalinden havaalanına nasıl gidilir?

 • Şehir merkezinden havaalanı 9 km uzaklıkta. Otobüs 30 – 40 dakika sürüyor.
 • 84, 184 veya 384 numaraları otobüslerle gidebilirsiniz.
 • İlk durağın yeri için tıklayınız.
 • Euro geçmiyor, sadece leva geçiyor. Bilet ücreti : 1.60 leva
 • Bileti giderken otobüs şoföründen alamadık, illa büfeden almamızı söyledi. Otobüsün beklediği yerin sol çaprazında bir exchange ofis bulunuyor buradan paranız yoksa değiştirebilirsiniz. 
 • Otobüste wifi var.

Sofya havaalanından şehir merkezine nasıl gidilir? 

 • Terminal 1’in çıkışında hemen sağda bulunan otobüs duraklarından 84 numaralı otobüse binebilirsiniz.
 • Otobüs ile 30 dakika sürecek bir yolculuk sonucunda ulaşabilirsiniz.
 • Bu otobüsler saat 05.00 – 23.00 arasında hizmet vermektedir.
 • Taksi ile de şehir merkezine ulaşmanız mümkündür.

Sofya’ya 65 TL’ye ulaştık ya sonrası?

Sonrası tabii ki ucuz hava yolları. En sevdiğim ryanair, sonrasında wizzair! Zaman zaman öyle kampanyalar yapıyorlar ki, 1 €’ya bile bilete denk gelebiliyorsunuz.

Ryanair nasıl bir firma diye hemen aklınıza geliyor tabi. Benim en sevdiğim firmalardan birisi kendisi :)). 2012 yılında ilk bindiğim zamanı hatırlıyorum, koltuk numarası falan yoktu, hızlı olan kazanıyordu. Hey gidi hey. Korkulacak bir şey yok arkadaşlar uçabiliyor :).

Bir de indiğinde tüm uçak alkışlıyor arka fonda da dıt dırııı dırı dırıııı!! Tıklayınız. Ryanair ayakta yolcu taşımayı da düşünmedi değil. Ryanair CEO’su Michael O’Leary, uçuş kuralları dahilinde getirilmiş olan kemer takma zorunluluğu düzenlenmesinin hiçbir işe yaramadığını savunmuştu. 

Ryanair, Sofya’dan nerelere uçuyor?

Brüksel, Berlin, Köln, Hamburg, Memmingen, Karlshure, Atina, Dublin, Milano, Pisa, Venedik, Roma, Barselona, Valensiya, Madrid,Stockholm, Birmingham, Londra,Liverpool, Glasgow

Wizzair, Sofya’dan nerelere uçuyor?

Brüksel, Varna, Kopenhag, Paris, Nice, Dortmund, Frankfurt, Münih, Memmingen,Nuremberg, Budapeşte, Tel Aviv, Bari, Bologna,Katanya, Napoli, Milano, Roma, Malta, Eindhoven, Lizbon, Bratislava, Alicante, Barselona, Madrid, Malaga, Valencia,Basel, Cenevre, Dubai, Birmingham, Bristol, Doncaster, Londra.

Biletleri bu kadar ucuza satan ryanair nasıl para kazanıyor? Ana hizmet dışında aldığı tabii ki ekstra ücretlerle!

Ryanair ile ilgili dikkat etmeniz gereken şeyler :

 1. Online check’in yapın ve çıktısını yanınızda bulundurun, yoksa çook fazla para ödemek zorunda kalabilirsiniz.
 2. Ryanair’in kullandığı havaalanları genelde şehrin en uzak havaaalanları, 3 €’ya Paris’e gidip şehir mevrkezine gitmek için 15€ ödeyebilirsiniz.
 3. Kabin bagajı boyutları. 1 el bagajı (55x40x20 cm) bir de ufak bir çantayı (35x20x20 cm) taşıma hakkınız var.  Ek bagaj alayım diye düşündüğünüzde kimi zaman biletten daha pahalı olabiliyor. Aşarsanız üzerinize giyin fazlalıkları, ben kaç kere gözlerinin önünde bu şekilde yaparak geçmiştim. Rekorum ise 3 şapka, 6 kazak, 4 pantolon. Beni buna onlar zorunda bıraktı! 🙂 2015 yılında ekstra bagaj parası ödememek için üst üste giyinen birisinin bayıldığını hatırlıyorum :).
 4. İsminizi düzgün yazmaya dikkat edin, harf hatası bile yapsanız bilet katının birkaç katına değiştirirler.
 5. Avrupa Birliği içerisinde uçsanız bile Türk pasaportuna sahipseniz ryanair kontuarında “document/visa checked” damgası almak zorundasınız.

Dünya’nın en ucuz havayolu olan ryanairle gönül rahatlığıyla uçabilirsiniz arkadaşlar, çok konforunuza düşkün değilseniz. Oldukça genç bir filoya sahip olan ryanair’in henüz hiçbir uçağı düşmemiş 🙂

Dönerken de yine aynı şekilde otobüs terminaline gidebilirsiniz. Sofya’dan da Alpar Turizm otobüsü yine 20.30’da kalkıyor, 06.30 – 07.00 gibi varıyor.

Ben bu yolu çok sevdim, birkaç kez de denedim. Herkese tavsiye ederim.

Siz yeter ki gezmek isteyin, gezmek istedikten sonra seçenek çok. 🙂

İyi gezmeler..