Şehrin küçük bir demosu! Tam anlamıyla ücretsiz şehir turlarının (free walking tour) tanımı bu olmalı. Bu ücretsiz şehir turlarını kesinlikle gezinizin ilk gününde yapmanızı öneririm. Neden mi? Çünkü hem kısa sürede şehri tanımış oluyorsunuz hem de diğer günlerinizi nasıl planlamanız gerektiğine yardımcı oluyor. Hatta bu ücretsiz şehir turlarındaki rehberlerden çok güzel lokal tavsiyeler alabilirsiniz. Bazen ise bir bakıyorsunuz bu turlarda birileri ile tanışmışsınız ve tur sonrasında da birlikte takılıyorsunuz.

Kısacası bu ücretsiz şehir turlarına katılmanızın şehirde geçireceğiniz zaman kalitesini artıracağını düşünüyorum. Neden mi? Çünkü anlatılan olayları güncel ve esprili bir dille anlatıyorlar. Ve zaman zaman verdikleri bilgilerin hiçbirine aldığınız kataloglardan vs ulaşamıyorsunuz.

Sanırım bu benim için artık bir klasik haline dönüştü. Ve bir  yere gidiyorsam öncesinde kesinlikle ilk güne hemen bir ücretsiz şehir turu (free walking tour) ayarlıyorum. Üstteki fotoğraf Amsterdam’dan. Gördüğünüz gibi (pembe ceketli olan ben) pür dikkat rehberi dinliyorum :))

Bu turları nasıl bulabilirim?

 1. Hangi şehre gidecekseniz google’a mesela Barcelona free walking tour veya Prague free walking tour yazmanız yeterli olacak.
 2. Sandemans New Europe bu turların en popüler olanı. Nerelerde mi var? Amsterdam, Barselona, Berlin, Brüksel, Kopenhag, Dublin, Edinburg, Hamburg,Lizbon, Liverpool, Londra, Madrid, Münih, New York, Paris, Prag, Tel Aviv, Porto.

Tura nasıl katılabilirim?

 1. Kişi sayısını belirlemek ve ayarlayabilmek için internet sitelerinden ücretsiz olarak kayıt olmanızı istiyorlar. Çünkü bazen çoook çook kalabalık olabiliyor ve bu yüzden gruplara bölmeleri gerekebiliyor.
 2. Buradan tur gününü ve saatini seçebiliyorsunuz. Genelde şehre göre değişmekle birlikte günde 1 veya 5 kez sıklık aralığı değişiyor bu turların.
 3. Dil seçeneği var ise bunu da buradan seçebiliyorsunuz.
 4. Dil seçeneğini, saatini ve gününü seçtikten sonra mail adresinize bir e-mail geliyor. İster çıktısını alın, ister telefonunuza kaydedin.
 5. Sonrasında da internet sitelerinde yazan saatte ve yerde oraya gidip tura katılıp turun tadını çıkarıyorsunuz! Kırmızı şemsiyeyi takip edin : )


Tur ne kadar sürüyor?

 1. Şehirden şehire değişmekle birlikte genelde 2.5 – 3 saat aralığında sürüyor. Arada ufak molalar oluyor.

Turun içeriğinde ne var?

 1. Özellikle büyük şehirlerde farklı farklı turlar olabiliyor. İnternet sitesinde bunun ayrıntısını bulabilirsiniz.
 2. Ücretli hiçbir yere götürmüyorlar, bu yerleri dışarıdan götürüp gösteriyorlar. Ancak ücretsiz yerleri ziyaret edebiliyorsunuz.
 3. Gideceğiniz yerlerin ayrıntısını turu seçtikten sonra “read more” (daha fazla oku) seçeneğini seçerek görebilirsiniz. 
 4. Sayfanın altlarına doğru indiğiniz zaman ise bir harita göreceksiniz. Mesela Barselona için.

Ne çeşit turlar var?

 1. Şehirden şehre tur çeşitleri değişebiliyor ve bu en genel şehir turu dışındaki turlar ücretli olabiliyor. 
 2. Mesela Barselona’da Tapas Turu (20 €) , Gaudi Turu , Paris’te Montmarte Turu (16 €) gibi turlar bulunuyor. Ücretli olanlara hiç katılmadım bu yüzden çok yorum yapamayacağım. Ancak ücretsizler bu kadar güzelken  eminim ücretliler de çok güzeldir.

Tur ücretli mi?

 1. Tur ücretsiz. Bahşiş usulü ile çalışıyor.  Tur bittikten sonra rehber ortaya ya bir şapka ya bir çanta koyuyorlar genelde ortaya. İsteyen istediği kadar bahşiş bırakıyor. Dilerseniz hiç de vermeyebilirsiniz ancak aldığınız ilginç bilgiler doğrultusunda ve diğer turlarla karşılaştığınız zaman muhakkak vermek istiyorsunuz.
 2. Euro’nun 5 TL olduğunu düşünürsek sizin için 5€epey bir para ederken diğer Avrupa ülkelerinden gelen insanların 20€ – 50€ verdiğini gördüğünüzde garip duygulara kapılıyorsunuz, aldırmayın 🙂

Benim en sevdiğim ücretsiz turlar : Barselona ve Prag olmuştu.

Örnek olarak Prag’ı alalım ve bir bakalım.

BİTTİ, GİTTİ!! Özellikle gezi planı yapmaya üşenen arkadaşlar için birebir bence : )