Dublin’e gitmek istiyorsunuz, direkt uçuşlar çok mu pahalı? Sadece İrlanda’da geçerli olan İrlanda vizesine başvurup boşuna para harcamak istemiyor musunuz? Londra’dan Dublin’e tren ve feribotla gitmeye ne dersiniz?

İngiltere Vizesi ile İrlanda’ya gidebildiğiniz için ve direkt Dublin uçuşlarını sadece THY sağladığı ve pahalı olduğu için çözümü önce Londra’ya uçarak sonrasında ise oradan Dublin’e feribotla geçerek buldum. Normalde Londra – Dublin arası çok komik rakamlara Ryanair ile uçabilirken bu sefer biletimi 1 hafta önceden aldığım ve Paskalya dönemine denk geldiğim için farklı alternatif yolları arıyorum. Derkeeen bir bakıyorum ki İngiltere’den İrlanda’ya feribotla geçebiliyormuşum. Şimdi adım adım sizlere Londra’dan Dublin’e nasıl geçtiğimi anlatıyorum.

Aşağıda da görebileceğiniz gibi özetle :
1. İstanbul – Londra
2. Londra Victoria – Londra Euston
3. Londra Euston – Chester
4. Chester – Holyhead
5. Holyhead- Dublin

Önce, İstanbul’dan Londra Stansted Havaalanı’na uçuyorum. Londra Stansted Havaalanı’na vardıktan sonra trene binmek için şehir merkezine gitmeniz gerekiyor. 

Londra Stansted Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Bir sürü yol varken tabii ki en ucuzunu seçiyorum. Easybus.com üzerinden online olarak biletimi 1.99 pound’a alıyorum. Otobüs, terminalden 26 numaralı perondan kalkıyor. Victoria istasyonuna yaklaşık 2 saate ulaşıyorsunuz. 

Londra Victoria istasyonundan Euston istasyonuna nasıl gidilir?

Ben vaktim olduğu için geze geze yürüyerek  gitmeyi tercih ettim. İki istasyon arası 4.1 km uzaklığında. (Londra hakkında bilinmesi gerekenler) Ancak yok ben direkt gideceğim derseniz ise Mavi Metro Hattı ile 7-8 dakikada Victoria’dan Euston’a varabilirsiniz.
Bilet ücreti : 4.90 pound

Londra’dan Dublin’e giderken tren ve feribot biletini nasıl aldım?

https://www.arrivatrainswales.co.uk/ sitesi üzerinden London Euston – Dublin Ferryport yazarak 2 tren – 1 feribot biletimi 42.40 pound’a alıyorum. Saatlere göre fiyatlar değişiyor.

Bileti aldığınızda belirlenmiş koltuk numaralarınız  ile birlikte bir mail alıyorsunuz. Ancak bu tren biletiniz değil, istasyona vardığınızda ya makinalardan ya da oradaki görevlilerden biletinizi temin etmeniz  gerekiyor. 2 tren bileti ve 1 feribot biletini aynı anda alıyorsunuz.

Tren biletimi aldıktan sonra peronu kontrol edip Londra’dan Chester’a doğru hızlı trenle  yola çıkıyorum. Yol boyu güzel manzaralar, kitabım, müziğim, kahvem daha n’olsun! Çok keyifliydi çok.

Tren birkaç dakika rötar yapınca diğer treni kaçıracağım diye korksam da ucu ucuna diğer trene yetiştim. Ve bu sefer de  Chester’dan Holyhead’e doğru yola çıktım.

Trenden indikten sonra insanları takip edin limanı bulacaksınız. Holyhead’de bir saatim var bu yüzden rahatım. Kontrolden nasıl geçeceğim konusunda meraklarım var sadece. Bir de etraftaki  tabelalar değişti artık hiçbir şey anlamıyorum. Çünkü her şey Galce! Neyse ki bazılarında hem İngilizce hem Galce (Galler bölgesinde konuşulan dil) var.

Birden fazla feribot istasyonu var benimki “Irish Ferries” firmasıydı. Yaklaşık 45 dk sonrasında insanları yavaş yavaş almaya başlıyorlar. Sıraya geçiyorum, görevli tek tek biletlerimizi ve pasaportlarımızı kontrol ediyor. Hiçbir şey sormuyor ve pasaportunuza bir şey basmıyor. Biletinizi kontrol ettikten sonra biniş kartınız veriyor.

Ve kontrolden de çıktıktan sonra feribota doğru geçiyoruz. Arabalar bir yandan binerken biz de transfer otobüs ile feribota doğru gidiyoruz. Feribotta herhangi bir koltuk yok, isteyen istediği yere oturuyor. Hemen bir cam kenarını bulup kitabıma devam ediyorum. Çeşitli oyunların olduğu eğlence alanları veya yemek alanları gibi bir  sürü yer bulunuyor.

Sonunda Holyhead’den Dublin’e yola çıkıyoruz. Yolculuğum 2 saat sürüyor ve bu iki saat boyunca yine tek başıma çok güzel vakit geçiriyorum. Feribottan indikten sonra pasaport kontrolünden geçiyorum. Bu sefer soruyorlar kaç gün kalacaksın diye. İngiltere vizem geçerli oluyor İrlanda’ya girmek için. İngiltere’den İrlanda’ya geçerken çeşitli durumlarda vize ihtiyacınız bulunmuyor. Ayrıntılar.

Sonrasında ise ver elini Dublin!