Hani bazı yerler vardır, çok seversiniz ve hep öyle kalmasını istersiniz. Paylaşmaya kıyamazsınız ama sevdiğiniz insanlar da gitsin istersiniz. İşte böyle bir yer benim için Zanaat Atelye.

Tomton Mahallesinde bulunan hem şehrin içinde hem de dışında olan cennetten bir köşe mi yoksa unutulmuş bir film seti mi demeli?
Boğazkesen Caddesi son yıllarda açılan kafeler, sanat galerileri derken epey popüler bir hale geldi. Caddeden yukarı doğru çıkarken birden bir tabela ile karşılaştım “Zanaat Atelye” yazıyordu. Kafamı çevirdim bir baktım güzel bir aralık, hadi girelim dedim!
Şehrin tam göbeğinde böylesine bir yer o kadar güzel ki! Huzurlu bir bahçe.. Kediler, köpekler, tavuklar.. Arka fonda harika müzikler ve aradan kuş sesleri. Yanda bir bostan, domatesler,salatalıklar.. Doğal bir peyzaj.. Ağaçların altında.. Daha n’olsun!

Pazar kahvaltısı mı dersiniz, 5 çayı mı dersiniz, kitabı mı  alıp biraz sessiz sakin doğayla iç içe bir yerde okuyayım mı dersiniz, biraz elektriğimi atayım toprakta yürüyeyim mi dersiniz. Hepsinin adresi : Zanaat Atelye. Ayrıca buranın şehrin tek Kartonpiyer Müzesi olduğunu biliyor muydunuz?   

Fransız Saint Joseph Yetimhanesi 1868 yılında inşa edildikten sonra, Cumhuriyet’ten sonra tütün deposu olarak kullanılmış. Daha sonrasında ise kartonpiyer ustası Kemal Cinbiz’in atölyesi olarak kullanılmaya başlanmış. Kemal Bey müsait ise sizi bir de gezdiriyor.

İstanbul’da  ağaçlar altında, kuş sesleri eşliğinde huzurlu birkaç saat geçirmek istiyorsanız adres belli. Ama yine de siz çok kişiyle paylaşmayın ki çok kişi gitmesin :))
İyi gezmeler.

Adres : Tomtom Mahallesi, Boğazkesen Caddesi, No 67, Beyoğlu, İstanbul. Şişhane metro istasyonundan 650 m, Tophane’den ise 350 m yürüyerek ulaşabilirsiniz. Arabayla gidecekseniz ise arabanızı Defterdar Yokuşundaki İspark’a park edebilirsiniz.

Kafedeki bazı fiyatlar : 
Çay : 3 TL
Türk Kahvesi : 8 TL
Kola : 5 TL
Limonata :  12 TL
Salata : 12 TL
Kaşarlı Tost : 7 TL
Mantı : 15 TL
Izgara Köfte : 20 TL
Bira : 15 TL
Kahvaltı Tabağı : 18 TL