Uzun uzun araştırmalarım sonucunda Kuzey Işıkları için en uygun bu seçeneği buldum ve sizlerle de paylaşmak istedim. Çünkü biliyorum birçoğunuzun hayallerinden birisi Kuzey Işıklarını görmek! Ancak pahalı olduğu için hep erteliyorsunuz!

Tromso – Norveç’e  mi gitsek, Reykjavik – İzlanda’ya mı gitsek, Kakslauttanen – Finlandiya’ya mı gitsek derken yolumuzu Abisko, İsveç’e çeviriyoruz! 

Abisko nerede mi?

Eminim birçoğunuz burayı ilk defa duydu. Burada 2005 sayımına göre sadece 85 kişi yaşıyor. İskandinav yarımadasının en kuzey ucu! Buranın özelliği ise İsveç’in en kuru bölgesi yani en bulutsuz yeri (ah ah). Tornetrask adlı büyük bir göl bulunan Abisko, yüzlerce çeşit bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan 77 km2’lik milli parkı ile ünlü. Ayrıca Sami halkının ana vatanı. Samiler burada hala geleneklerini yaşatıyorlar.

Samiler de kim?

Samiler Asya kökenli bir halk. Ural-Altay dilini konuşurlar. İskandinavya’ya Asya’dan gelmişlerdir. Göçebe olarak yaşarlar. Bu da Samilerin evi.

 Neden Abisko?

Abisko, nispeten kuru iklimi ve pek bulutlu olmayan gökyüzü sayesinde Kuzey Işıklarını izlemek için ideal bir lokasyon. Gökyüzü ne kadar bulutlu olursa olsun bu gölün üzeri her daim açık olduğu için göle mavi delik ismini vermişler. (ah.. ah.. :)) Donmuş gölün üzerinde koşmak da pek bir keyifliydi!

Biraz Kuzey Işıkları

Şafak Tanrıçası : Aurora’dan ismini alan Aurora Borealis yani kuzey ışıkları her yıl Kasım-Şubat ayları arasında yoğun olarak görünüyor. Ancak önemli olan ise bu ışıkların görebilmeniz için havanın bulutsuz olması gerekiyor. Evet bu çok önemli, nedenini yazının sonunda daha iyi anlayacaksınız : )

Kuzey ışıkları, güneşten gelen yüklü parçacıkların yeryüzünün manyetik alanı ile etkileşimi sonucunda ortaya çıkıyor. Genelde yeşil renkte görünmesine rağmen kırmızı, mor, pembe gibi renklerde de görebilirsiniz.

Şimdi ben size bizim takip ettiğimiz rotayı yazacağım. Sizler de kendi tarihlerinize göre düzenleyebilirsiniz.

Biz Şubat 2018’de gittiğimiz zaman Euro : 4.75 TL, SEK : 0.46 TL, Dolar : 3.86 TL’ydi.

27 Şubat Salı

İstanbul – Stockholm – Pegasus -10:50 – 12:35 – 160 TL

(Pegasus’un %30 – %40 kampanyaları veya 1 alana 1 bedava kampanyası ile çok uyguna getirebilirsiniz. Ucuza Uçak Bileti Bulmanın Yolları)

Stockholm Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl ulaşılır? 

Havaalanı içerisinden bilet alıyoruz. Tek yön 44 SEK (20 TL). 583 no.lu otobüs + Commuter Train

Havaalanı çıkış kapısından çıktıktan sonra sola doğru gidip Bus stop 5’i buluyoruz. 583 nolu otobüse biniyoruz. 15 dakikada bir otobüs var (25 – 40 – 55 -10) Marsta’ya (son durak) gidiyoruz. Daha sonra ise Commuter Train ile Stockholm C’ye gidip oradan hostelimize geçiyoruz.

Konaklama : Generator Hostel, Stockholm – 90 TL/gün

Sarındık, büründük, dışarı çıkmaya hazırız!

Yarım günümüz var. Daha önce Stockholm’e gidip çok beğenmiştik. Şimdi ise çok vaktimiz olmadığı için kısa bir şehir turu yapıyoruz. Stockholm metrolarını gezmeden dönmeyin 🙂 Stockholm’de Gezilecek Yerler.

  • Şehrin kalbi olan Gamla Stan’da dolaşmalı
  • Chokladkoppen’da cheesecake yemeli ve sıcak çikolata içmeli
  • Götgatan, 1.6 km uzunluğundaki pubları ile meşhur olan bir caddede bir şeyler içmeli
  • Skinnarviksberget Monteliusvagen tepesinden Stockholm’u izlenmeli
  • SoFo, “South of Folkungagatan”. Şehrin en havalı bölgesinde bir dolaşmalı

28 Şubat Çarşamba

Havaalanına giderken aynı şekilde önce Stockholm C’ye gidip Marsta’da inip 583  no.lu otobüsle 20 TL‘ye havaalanına geçiyoruz. Yola biraz erken çıkmakta fayda var. Tren rötar yapabiliyor. (bkz. bizim tren)

Stockholm – Kiruna – Norwegian -10:50 – 12:25 – 38.5 € (160 TL) (Biletimizi 5 ay önceden aldık, Norwegian’ın kampanyaları takip edilerek daha da ucuza gidilebilir)

Kiruna Havaalanı’nda indikten sonra istikamet Abisko!  Abisko, Kiruna’dan 104 km uzaklıkta bulunuyor. Trenle de ulaşabilirsiniz ancak biz başka yerlere de gideceğimiz için ve kalabalık olduğumuz için araba kiralamayı tercih ediyoruz.

Kiruna Havaalanı’nda aracımızı 10 gün öncesinden Europcar firmasından 3 günlüğüne 2561 SEK’e (1185 TL) kiralıyoruz. 3 günlük kiralama süremizde 420 TL benzin parası ödüyoruz. Benzinin Türkiye’den pahalı olduğu bir ülke ile karşılaşıyoruz. Kişi başı araç : 300 TL/3 gün,  kişi başı benzin : 105 TL/3 gün.

Arabamızla da bir hatıra çekinmeden olmazdı tabi. Şimdi eminim birileri yorum yazacaktır o arabaya nasıl 6 kişi bindiniz, yasak değil mi vs diye. Sevgili arkadaşım sen sormadan ben cevap vereyim, merak etme 6 kişi binmedik, 2 araba kiraladık.

Yok biz 2 kişiyiz, araç kiralamak pahalı olur diyorsanız da 91 no’lu otobüs ile de Abisko’ya geçebilirsiniz. Ayrıntılar. Tren alternatifini de değerlendirmek isterseniz ise buraya bakabilirsiniz. Hava çok soğuk ve yollar karlı ancak şeritler açık bu yüzden bir sıkıntı olmuyor.

Vee Abisko’ya varıyoruz. Abisko’da çok fazla konaklama seçeneği yok. Zaten burada çok fazla insan yaşamıyor : ). Biz de rezervasyonumuzu 5.5 ay öncesinde booking.com üzerinden Abisko Turiststation STF’da 6 kişi için yapıyoruz. Evimiz inanılmaz güzel, iki katlı, içerisinde mutfağı vs bulunuyor.

Abisko’da Konaklama:

– Abisko’nun küçük bir yer olduğunu söylemiştim. Hal böyle olunca konaklama için de kısıtlı imkan bulunuyor. Bu yüzden çok önceden rezervasyon yaparsanız iyi edersiniz. Konaklama seçeneklerine buradan bakabilirsiniz.

3 gece  Abisko Turiststation STF  600 TL/3 gün/1 kişi (TL değer kaybettiği için fiyat şu anda daha yüksek görünüyor)

– Nevresimler ve havlular tüm oda tiplerinde fiyata dahil değil. Bunları yanınızda getirebilir veya kişi başı 175 SEK karşılığında tesisten kiralayabilirsiniz.

– Evimizde mutfağımız olduğu için ve Abisko’da yemek yeme yerleri çok kısıtlı ve tabii ki çok pahalı olduğu için ekonomik olması açısından biz bir miktar yiyeceğimizi Türkiye’den getirdik. Diğer ihtiyaçlarımızı ise Kiruna’da marketten alıp Abisko’ya geçtik.

– Bir gece sularımız kesildiği için (soğuktan borular donmuş) bize bir gecelik paramızın iadesini yaptılar ve bir öğün akşam yemeği, bir öğün kahvaltımızı karşıladılar. Gelişmiş ülkede mağdur olmak bile güzel arkadaş! :))

1 Mart Perşembe 

Gece Kuzey Işıkları dışında burada yapabileceğiniz çok fazla aktivite var aslında. Ama evet pahalı. 2 saatlik Dog Sledding (Sibirya Kurtlarının çektiği kızaklar) turu : 1600 SEK (750 TL), Ice Climbing : 800 SEK (375 TL), Ice Fishing (375 TL). Fiyatlar çılgın gördüğünüz gibi. Biz bu fiyatları bildiğimiz için çevreyi gezmeye karar veriyoruz. Neler mi yapıyoruz? Kanyon, Doğal Park (National Park), donmuş göl.

Birkaç not : 

  • Hava soğuk muydu? Tabii ki. -35’lere kadar inebiliyor. Dilerseniz Türkiye’den giyeceklerinizi götürebilirsiniz veya konaklayacağınız yerlerden de kıyafet kiralayabilirsiniz. Decathlon’dan aldığımız termal içlikler, çoraplar ve iyi bir mont bizim işimizi gördü. Termosumuzu ve ısıtıcı jellerimizi de götürmeyi unutmuyoruz.
  • Abisko Östra İstasyonu yakınındaki Coop Lapporten’den market alışverişinizi yapabilirsiniz.
  • Dilerseniz Abisko istasyondan Nuolja Dağı’na çıkan teleferiğe 20:00’dan itibaren çıkabilirsiniz. Buradaki Aurora Sky Station’da bir de gözlem evi bulunuyor.
  • Kuzey Işıklarını güzel pozlamak için tripod şart. Uzun pozlama yapmanız gerekiyor.

2 Mart Cuma

Buralara kadar gelmişken Norveç fiyortları ile tanışmaya ne dersiniz diyor Norveç’e geçip Narvik’i geziyoruz! Kesinlikle gitmenizi öneririm gerçekten çok güzel. Yol boyunca hem çok güzel manzaralarla karşılaşıyor hem de geyikleri görüyoruz.

3 Mart Cumartesi

Ne yazık ki artık yavaş yavaş dönüş vakti. İsterseniz trene direkt Abisko’dan binip Stockholm’de inebilirsiniz. Ancak biz Kiruna’dan araç kiraladığımız için Kiruna’ya araba ile gidip sonrasında trenle Stockholm’e geçiyoruz. Hem bu sayede birkaç saatimizi Kiruna’da geçiriyor ve sonrasında dünyanın en eski Ice Hotel’ini de ziyaret etmiş oluyoruz.

Tren : Kiruna – Stockholm 18:34 – 09:48 – 460 TL

Biletimizi 3.5 ay önceden 7 kişi 6965 SEK’e bu siteden aldık. Kişi başı 995 SEK. 6 tane yatak bir vagonda bulunuyor. Nasıl sığılıyor demeyin bir şekilde sığılıyor : ). Pazar günü olması sebebiyle uçak bileti de tren bileti ile aşağı yukarı aynı fiyattaydı. Biz hem tren yolculuğunu sevdiğimizi için ve tabii ki bir gün daha İsveç’te konaklamaya para vermemek için gece trenini tercih ettik.

Tren gece boyunca gittiği için şanslıysanız trenden de kuzey ışıklarını seyredebilirsiniz.

4 Mart Pazar

Kiruna’dan kalkan tren Stockholm Havaalanı’nda da duruyor. Ancak havaalanına girerken ek ücret ödemeniz gerekiyor. Bu yüzden ya ek ücret ödemeyi tercih edebilir veya son istasyona gidip oradan tekrardan havaalanına geçebilirsiniz. Biz, ek ücret ödememiz gerektiğini gidince öğrendiğimiz için üşenip bir daha geriye gitmedik.

Stockholm – Istanbul 13:15 – 18:50 – Pegasus – 160 TL

Evet, bir şey dikkatinizi çekti mi bilmiyorum. O kadar Kuzey Işıklarını anlattım ancak hiç Kuzey Işıkları fotoğrafı paylaşmadım… Neden mi? Çünkü göremedik, evet göremedik arkadaşlar : ). Ne yazık ki kesin göreceksiniz diye bir şey yok. Biz ya çok şanssızdık ya da çok büyük nazara geldik bilmiyoruz ama biz gitmeden  bir gün önce ve biz döndükten bir gün sonra çok güzel görünmüş. Yani sadece biz oradayken görünmemiş. Artık birilerinin nazarı mı desem… şanssızlık mı desemm bilemedim : ) İşte o koca bulut kütlesi bu yandaki…

Yine de çok güzel vakit geçirdik. Kuzey Işıklarını göreceğiz diye araba ile bir Norveç bir İsveç yapmamızı, gece nöbetleşe uyumamızı, ışığı görene kadar arabayı kuzeye sürdüğümüzü, uygulamalarla bulutların ve havanın durumunu kontrol etmekten meteoroloji mühendisi olmamıza ramak kalmasını nasıl unutabilirim. Biz oradayken Avrupa’nın üzerinde çok büyük bir bulut kütlesi vardı. Ne yazık ki hava bulutluydu. Döndükten sonra 2-3 hafta boyunca Abiskodaki canlı kameraları takip ettim. Ve her gün o ışıkları gördüklerini görünce üzülmedim değil. Ancaaak pes ettik mi? Tabii ki HAYIR! O ışıklar GÖRÜLECEK! Hadi bakalım, hedef İzlanda 🙂

Gördüğünüz gibi tahmin ettiğiniz kadar da pahalı değil. Sadece biraz takip etmek ve kampanyaları yakalamak gerekiyor! Özetle ne yapıyoruz? Pegasus’un ve Norwegian’ın kampanyalarını takip ediyoruz. Trenle gitmek istiyorsak tren bileti çıkar çıkmaz alıyoruz. Kalabalık gidip bizim kaldığımız yerde rezervasyon yapıp kişi başı masrafımızı azaltıyoruz.

Bol ışıklı geziler diliyorum!