Eveeet! Birçoğunuzun merak ettiği o soru : İngiltere vizesi ile İrlanda’ya gidilir mi? Sırf sizlere cevap verebileyim diye gittim denedim : )). Sonuç : İngiltere vizesi ile İrlanda’ya giriliyor. 

Direkt İrlanda’ya gitmek istiyorsanız ne yazık ki ne İngiltere Vizesi ne de Schengen Vizesi geçerli değil. Bunun için İrlanda vizesi almanız gerekiyor. Ancak bazı koşullarda İngiltere Vizesi ile İrlanda’ya girmeniz mümkün.

Şimdi önce şuna değinelim. İrlanda kaça ayrılır? Evet yanlış duymadınız. İrlanda, Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti (Güney İrlanda) olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kuzey İrlanda’nın  başkenti Belfast, İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti ise Dublin. Kuzey İrlanda Birleşik Krallığa bağlı olduğu için zaten İngiltere Vizesi ile gidebiliyorsunuz. Kuzey İrlanda’ya, İrlanda Cumhuriyeti vizesi ile de gidebilirsiniz arada bir kontrol ya da sınır yok, ancak yakalarsanız sıkıntı olabilir. En iyisi siz risk almayın ve gitmeyin : )

İrlanda ilk vize başvurusunda genelde tek girişli ve kalacağınız kadar vize verdiği için ve İrlanda vizesi ile İngiltere’ye giremeyeceğim için İngiltere vizesine başvurdum.

İngiltere Vizesi ile İrlanda’ya Girmenin Şartları Neler?

Şu taksiye binip gidiyorsunuz demek isterdim ancak ne yazık ki o kadar kolay değil.

  1. Visa Waiver Programme adında bir vize muafiyet programı sayesinde 2021 yılına kadar belirli ülkelerin vatandaşları İngiltere vizesi ile İrlanda’ya girebiliyorlar. Türkiye de bu programa dahil edilmiş.
  2. 180 gün ikametli C tipi vizenizin olması gerekiyor.
  3. Vizeniz ile son 6 ay içerisinde önce İngiltere’ye giriş yapmanız gerekiyor. Ancak bir kere girdikten sonra geri Türkiye’ye dönüp sonrasında direkt İrlanda’ya gidebilirsiniz.
  4. İrlanda’ya yapacağınız ziyaretin 90 günden fazla olmaması gerekiyor. İngiltere vizeniz 90 günden erken sürede bitiyorsa vizenizin kalan süresi kadar kalabiliyorsunuz tabii ki.

Özetle; bir taş ile iki kuş vurmak isterseniz İngiltere vizesi ile İrlanda’ya gidebilirsiniz. Hem ekonomik olması açıdan da önce Londra’ya gidip oradan Ryanair ile Dublin’e geçebilirsiniz. Ryanair ile nasıl uçulur diye merak ediyorsanız tıklayın.

İrlanda Vizesi ile İngiltere’ye gidilir mi?  – Hayır.

İrlanda’ya Schengen Vizesi ile gidilir mi? – Hayır.

İrlanda Vizesi ile hangi ülkelere gidebilirim? – İrlanda : ))

İngiltere vizesi ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı ile olduğu için en ucuz ve en kısa olanı yani 6 aylık vize için 485 TL ödedim. İngiltere’de birkaç saat geçirdikten sonra feribot ile İrlanda’ya geçtim. Bakalım feribotla İrlanda’ya nasıl geçtim.. Çok yakında sizlerle : ) İngiltere’den İrlanda’ya geçerken ise pasaportuma şöyle bir damga bastılar ve sadece ne kadar kalacaksın diye sordular. Ekstra herhangi bir şey sormadılar.

O zaman hemen Londra biletleri alınsın oradan da bir Dublin yapılsın. Oh mis!!