Şimdi sıkı durun!  Size 2 gün boyunca Odessa’da yaptığım her şeyi ayrıntılı bir şekilde yazacağım. Yapmanız gereken tek şey bunu telefonunuza kaydedip yola çıkmak olacak!

Şimdi bu yazıyı okumaya başlamadan önce bir Odessa Gezisi Hakkında Pratik Bilgiler yazımı okuyunuz : )

Cuma gecesi 01:30’da Odessa’ya varıyorum. Lvivdeki gibi bu sefer güvenlik kontrolünde hiçbir şey sormadan direkt geçiriyorlar. Ukrayna’ya girmek için vizeye ihtiyacınız yok pasaportunuzla veya yeni kimliğiniz ile girebiliyorsunuz.

İsterseniz Odessa’ya tabii ki Kiev’den veya Lviv’den de çok ucuza trenle geçebilirsiniz. 2 yıl önce Lviv’den Kiev’e 33 TL’ye geçmiştim. Ayrıntılar. 

Havaalanından çıktıktan sonra kapıda hemen taksiciler başınıza üşüşüyor. Aman UZAK DURUN! Gece o saatte ne yazık ki hiçbir otobüs bulunmuyor. Hava alanında ücretsiz internet bulunuyor. Hemen Uber’i açıp taksi çağırıyoruz. Ukrayna’da Uber çok yaygın. Çağırırken fiyatını da görüyorsunuz daha n’olsun. Ben, havaalanından kalacağım yere (Dream Mini Hostel) 80 grivna’ya gidiyorum. Gece varacaksanız kalacağınız yerin resepsiyonunun 24 saat açık olduğundan emin olun. Bir güzel uyuduktan sonra gezmeye hazırım!

Şimdi size bir gezi rotası çıkaracağım.. Rahat rahat gezin diye 🙂

1. Benedikt

Dünya’nın birçok yerinden kahvaltılar bulunduran Benedikt bir harika. Ben Ukrayna’ya gelmişken Ukrayna kahvaltısı yiyeyim dedim ancak çok bir esprisi yok başka şeyler deneyebilirsiniz : ). Azerbaycan kahvaltısı denenebilir. Porsiyon oldukça büyük doyuruyor. Sadece kahvaltı değil burada yemek de yiyebilirsiniz, 24 saat açık. Dışarıda oturup yoldan geçenleri seyretmek oldukça keyifli. İnternet şifresi : goodmorning 🙂 İngilizce menüleri bulunuyor. Ve getirdikleri kahvaltıların üzerine o ülkenin bayrağını koyuyorlar, pek bir hoş görünüyor : )

Adres : Sadova St, 19
Ücret : 85 grivna

2. Pasaj (Pasazh)

19. yy’da alışveriş merkezi olan ihtişamlı bu pasajda şu an ise hediyelik eşya satan ufak dükkanlar bulunuyor. İçerisinde bir de gelin – damat fotoğraf çekimine denk geldim.

Adres : Preobrazhens’ka St, 34

3. Lviv Handmade Chocolate

Benim için Ukrayna’nın anlamı! Allahım nasıl güzel nasıl, tarif edilmez yaşanır derler ya öyle bir şey. Bir çikolata ne kadar güzel olabilir demeyin, günde 2 kez buraya gelip bu çikolatadan yedim. Başka tatlıları denemeyi bırakın erimiş çikolatın farklı bir çeşidini bile denemedim. O kadar bağımlılık yaptı. İçerisi ayrı bir atmosfer, dışarısı ayrı bir atmosfer. Masalardaki dantelli örtüler ise sizi uzaklara götürüyor. Bildiğim tek şey kesin ama kesin uğramanız. Çikolatalar genelde tane hesabı satılıyor ve 8 grivna. Onun dışında buradan hediyelik olarak paket çikolatalardan da alabilirsiniz.

Adres : Derybasivska Street, 31

Ücret : 48 Grivna

4. Odessa Şehir Bahçesi (City Garden) 

Kahvaltı üzerine bir de çikolata yiyince yerimden kalkamaz hale geldim. Biraz hareket lazım. Şöyle bir dolaştım parkın içerisinde. Şehrin göbeğinde küçük ama oldukça güzel bir park. İçerisinde akşamları sürekli etkinlik oluyor. Parkın arka tarafındaki binanın 3. katının balkonunda ise akşamları canlı müzik oluyor. Parkın içerisinden insanlar hep birlikte eşlik ediyor. İçerisinde kafeler ve restoranlar da bulunuyor. Hiçbirine gitmedim ancak dışarıdan pek de önerilebilir durmuyorlardı. Özellikle bu park dinlenmek için birebir. Oturun banka, alın kitabınızı, müziğinizi, içeceğinizi ne bileyim, takılın işte : )

  • Sandalye Anıtı

Bir baktım ki millet koşa koşa sandalyeye oturup fotoğraf çekiniyor. Benim neyim eksik tabii ki ben de çekindim 🙂
On İki Sandalye adlı romanın ünlü yazarları Ilf ve Petrov’a adamak amacıyla yapılan 12 sandalye anıtı Odessa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi.

  • Leonid Utyosov Heykeli

1940-1960 arasında döneminin en ünlü şarkıcılardan biri olan Utyosov ülkesine caz müziğini tanıtmış. Odessa ile isminin çok anılmasının sebebi ise genellikle şehir ve insanların yaşam tarzı ile ilgili şarkı söylediği içinmiş. İnsanlar neyle fotoğraf çekeceğini şaşırdığı için bunun yanına oturup fotoğraf çektiriyorlar. Bu da şans falan getiriyor mu bilmiyorum ben yapmadım :))

  • Kalp Anıtı

İnanmasam bile bu tip söylentilerle eğlenmeye bayılıyorum! Bu kalbe dokununca gününüz güzel geçiyormuş. Günüm pek bir güzel geçti valla ama eminim bu kalp heykelinden dolayı değil 😀

 

  • Hotel Bolshaya Moskovskaya

Utyosov Heykel’inden sonra kafanızı sağa doğru kaldırdığınız zaman etkileyici mimarisi ile hemen bu binayı görüyorsunuz. Bir de resmin sağ altında gördüğünüz turlar  var, pahalı değil ancak inanılmaz turistik, yine dee siz bilirsiniz tabii : )

Ulaşım : Derybasivska Street

5. Derybasivska Caddesi

Odessa’nın kalbi! Trafiğe kapalı olan bu caddede dolaşmak çok keyifli. Özellikle akşamları birçok müzisyen bu caddede oluyor. Cadde üzerinde bir sürü restoran, kafe ve alışveriş dükkanları bulunuyor. Bir de Türk restoranı bulunuyor.  (bulunmasa şaşardık :))

Yine bu cadde üzerinden hediyelik eşya da alabilirsiniz. Genel olarak ülke ucuz olduğu için burada biraz pahalı olması bile sizi etkilemiyor : ) Buradan hediyelik eşyalarımı aldım, masamdaki yerlerini aldılar bile! Gittiğim ülkelerden bir şeyler almaya bayılıyorum!

Bu cadde üzerinde ilgimi çeken şeylerden birisi ise süslü atlardı. Atları süsleyen düşmüş yollara. Para karşılığında sizi atla cadde üzerinde dolaştırıyorlar.

6. Palais Royal Garden ve Opera Binası

Sadece uzaktan bir bakıyorum. Çünkü yarın buranın içerisine gireceğim. 2.5 TL’ye aldığım bale gösterisini izleyeceğim. O kadar seviyorum ki gittiğim ülkede etkinliklere gitmeyi! Hele de Ukrayna gibi ucuzsa.. Burası kesinlikle Odessa’nın en ihtişamlı binalarından bir tanesi.

Adres : Chaikovs’koho Ln, 1

7. Katharina Heykeli

Potemkin merdivenlerinin başladığı yerde bulunan Katharina heykeli meydanda hemen dikkatimizi geçiyor. Heykelin yanında ise hizmet etmiş kişilerin büstleri bulunuyor.

Adres : Chaikovs’koho Ln, 1

8. Zheto

Eh biraz bir şeyler atıştırmayak mı? Porselen  tabaklar, dantelli masalar, antika dekorasyon…  Pastaları, turtaları neler neler.. Hemen bir ara verip biraz enerji toparlayıp gezmeye devam!

Adres : Havanna St, 2

9. Atlantes

1899-1901 yılları arasında inşa edilen bina, Falz-Feins’in evi oldu! Odesa Evi diye de anılan bu evi ünlü kılan mimari detay, gökleri tutan Atlantes’in iki figürüdür. Dahası Odessa, Atlantes’in geleneksel yöntemden farklı olarak resmedildiği binanın cephesine bitişik olmayan sadece sırtlarından desteklenen bir figür.

Adres : E30°44’8.5″ N46°29’23.2″

10. Aşk kilitlerinin asıldığı “Kalp”

Teschin Köprüsü’ne giderken hemen solda bulunan bu kilitler, Odessa’da  “Ukrayna’ya olan sevginizi paylaşın” projesinden sonra bir anda böyle oluvermiş. Klasik, kilitleri asmanın aşkın sembolü olduğunu inanan aşıklar burayı da kilitlerle doldurmuşlar. Sanırım gittiğim çoğu ülkede böyle kilitlerin asıldığı bir yer vardı 🙂

Adres : Köprüye giderken hemen solda göreceksiniz.

11. Sevgi Köprüsü (Love Bridge – Lyubovne Sertse)

Teschin Köprüsü’nün hemen yanındaki bu küçük köprü ise yeni evlenenlerin favori mekanlarından. Hooop hemen köprünün üstüne, hemen bir foto…

Adres : Hoholia Street, 1

12. Tioschin Köprüsü – Mother in Law Bridge

Vorontsov Sarayı ile Eski Odessa’yı birbirine bağlayan bu köprünün inşaası ile ilgili birden fazla hikaye var.

Yerel başkanın kayın validesinin krepleri  sevmesi nedeniyle bunu yapmasıydı. Ancak diğer tarafta yaşadığı için köprü inşaa ederek bu şekilde iki yakayı birleştirmişler. (inandık mı? ben inanmadım :))

Adres : E30°44’14.5″ N46°29’25.8″

13. One Wall Building (Tek Duvarlı Ev)

Tek Duvarlı Ev, Odessa’nın en sıradışı binası. Evin ön tarafına baktığınız zaman balkonlar, orijinal kornişler ile birlikte eski bir bina görüyorsunuz. Diğer binalardan çok farklı değil.. Ancak belirli bir açı ile baktığınızda tek bir duvar görüyorsunuz. Bunun sebebinin ise ilginç bir hikaye var. Mimar, binanın inşaatı sırasında parasızlık ile karşı karşıya kalır ve bu yüzden bu şekilde inşaa eder.

14. Potemkin Merdivenleri

 Şehri limana bağlamak için 19. yüzyılın ilk yarısında yapılan ve ünü kimi zaman Odessa’nın önüne geçen Potemkin Merdivenleri’ne üstten bakılınca sadece sahanlıklar, alttan bakınca da sadece basamaklar görülüyor.

İlk başta 200 basamak olan merdivenin sekiz basamağı limanın genişletilmesi sırasında gömülüyor. Potemkin Zırhlısı filmi ile birlikte bu merdivenler epey ün kazanmış! Merdivenleri indikten sonra  hemen Liman kısmını görüyorsunuz. Burada Odessa yazısını göreceksiniz isterseniz fotoğraf çekinebilirsiniz : )

15. İstanbul Park

Sürpriiiz!! Evet yanlış duymadınız İstanbul Park. Parka bir giriyorum : çeşmeler, kameriyeler, fıskiyeler, gül bahçesi vee fotoğraf çekilen gelin ve damat! İşte size Emirgan. Valla hiç yadırgamadım : ) Bir de Odessa & Istanbul yazısı vardı daha n’olsun.

Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır. İstanbul Park, kardeşliğimizin ve dostluğumuzun sembolü olarak burada daima yaşayacak denilerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017 yılında bu park Odessalılara armağan edilmiş.

16. Puşkin Heykeli – Arkeoloji Müzesi

İstanbul Park’tan yürürken Rus şair ve yazar Puşkin Heykeli ve Arkeoloji Müzesi ile karşılaşıyorum. Arkeoloji Müzesi’nin hemen yanında ülkelere kaç km olduğunu gösteren levhalar bulunuyor, önünde ise gemileri bombalamak üzere konulan tarihi bir top. (Emirgan’dan çıkıp kendimi Çanakkale’de gibi hissettim)

Adres : Lanzheronivs’ka St, 4

    17. Kumanets

Tek başım birçok şeyi yapmayı severim de yemek yemeyi değil. “Kaç kişi olacaksınız” , “1”. hmm pki cnm o zmn yhaa.

Geleneksel bir Ukrayna restoranı burası. Çok otantik bir dekorasyonu var, sizlere servis eden garsonların geleneksel kıyafetleri. Ve tabii ki geleneksel canlı müzikler.. Bir anda sizi alıp başka yerlere götürüyor sizleri. Menüleri çok geniş ve fiyatlar yine uygun. Ancak benim midem biraz küçük olduğu için fazla yiyemedim. Geleneksel bir Ukrayna yemeği yiyeyim dedim ve Vareniki sipariş ettim. Çeşitli seçenekleri bulunuyor ben lahanalı olanı tercih ettim, tavsiye edilir. Ücret : 91 grivna üzerine bir de canlı müzik!

Borç Çorbası veya Kurutulmuş Balık da deneyebilirsiniz. Bence bir akşam kesin buraya gelin! Daha sonrasında buradan çıktıktan sonra hemen Şehir Bahçesi’ne doğru giderken binanın balkonunda canlı müzik yapan bir grup ve aşağıda dans eden insanlar göreceksiniz. Tadını çıkarın!

Adres : Havanna St, 7

18. Mick O’Neills

Klasik bir Irish Bar : Sıcak Ortam! İçeride her ülkeden paraları görüyorsunuz. Hemen tabii ki Türk Liraları gözüme çarpıyor ve tabii ki üzerine yazılan kamyon arkası sözler… “Ben sevdim eller aldı, eller sevsin ben alayım” ötesi yok! : )

Adres : 13, Derybasivska Street

Dönerken ise Derybasivska Caddesi’nde sokak müzisyenlerini dinleyerek kalacağım yere doğru gidiyorum. 

Şehir haritasını indirmek için buraya , şehir haritasını almak için Potemkin Merdivenlerinin oradaki füniküler binasına. En büyük önerim ise gittiğiniz şehirlerde, gittiğiniz zamanlardaki etkinlikleri kontrol etmeniz. Odessadaki etkinlikler için buraya!

Her şey hazır, yapmanız gereken tek şey bilet almak! İkinci gün çok yakında sizlerle..

İyi gezmeler.