Bir şehri gezmenin en iyi yollarından birisi yürümek diğeri ise bisiklete binmek! Günlük 1-2 €’ya Avrupa’nın birçok şehrinde bisiklet kiralayabileceğinizi biliyor muydunuz? Hem de şehrin içerisinde bir sürü bisiklet durağını olduğunu istediğiniz istasyondan bisikletinizi alabileceğinizi istediğiniz istasyona bırakabileceğinizi. Bazı “zengin” şehirlerde bisikletlerin üstünde navigasyon bile bulunuyor!

Bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi bir şehre gitmeden önce ilk yaptığım şey ücretsiz şehir turu (free walking tour) bakmak, ikinci olarak ise nereden nasıl bisiklet kiralayabilirim onu araştırmak oluyor!

Şöyle bir geriye baktığım zaman en keyifli tatillerimden birisi tek başıma Paris’e gittiğim zamandı. Daha önce Paris’e iki kez gittiğim için bu sefer tekrardan sırt çantamı  sırtıma takıp Paris’e doğru yola çıkmıştım. Ancak bu sefer hiçbir plan olmadan sadece bisiklet kiralayıp özgürce kafama göre sokaklarda dolaşacaktım.

Yine Londra’yı bisikletle o kadar güzel gezmiştim ki.. Hava da bir güzeldi, tadından yenmeyen bir geziydi! Bisiklet üzerinde özgürce, şehrin büyüleyici atmosferine hızlıca adapte olarak..


Şehirlerde özellikle bu bisikletlerin birçok kişi tarafından sadece turistik olarak değil ulaşım aracı olarak da kullanıldığı görüyorsunuz.

Şehirden şehre bisiklet kiralama olayları değişse bile ben birkaç şehirde bisiklet kiralama ile ilgili linkleri aşağıda paylaşıyorum. Genelde 1 ile 3 € arasında günlük bisiklet  kiralayabiliyorsunuz. Hadi yine iyisiniz ulaşım masraflarınızı da minimuma indirdim : )) 

 • Paris’te bisiklet kiralamak için : Velib’
 • Berlin’de bisiklet kiralamak için : DB – Call a bike
 • Kopenhag’da bisiklet kiralamak için: Bycyklen 
 • Strazburg’ta bisiklet kiralamak için : Velhop
 • Valensiya’da bisiklet kiralamak için : Valenbici
 • Antwerp’te bisiklet kiralamak için : Velo 
 • Brüksel’de bisiklet kiralamak için : Villo
 • Dublin’de bisiklet kiralamak için : Dublinbikes
 • Lyon’da bisiklet kiralamak için: Velo’v
 • Krakow’da bisiklet kiralamak için : Wavelo
 • Viyana’da bisiklet kiralamak için : Citybike

Şimdi ise Londra’yı ele alıp size biraz daha açıklamalı olarak yazacağım.

Londra’da şehir bisikleti nasıl kiralanır?

Londra’da tam 11.500 bisiklet ve 750 istasyon bulunuyor! 

 1. Santander sponsorluğunda olduğu için şu anda her yerde Santander yazıyor.
 2. Herhangi bir bisiklet istasyonuna gidiyorsunuz. Türkçe dil seçeneği var bu yüzden kolayca yönergeleri takip ediyorsunuz. 
 3. Bisiklet kiralamak istiyorum (hire a cycle) seçeneğini seçtikten sonra kredi kartınızı yerleştiriyorsunuz. 
 4. Kiralama işlemini günlük veya yıllık olarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Aynı anda farklı fişlerle 4 bisiklet kiralayabiliyorsunuz.
 5. 2 pound’a 24 saat bisiklet kiralayabiliyorsunuz! Evet yanlış duymadınız sadece 2 pound! Ödeme yaptığınız anda 24 saatiniz başlıyor. Yıllık ise 90 pound değerinde.200 pound her ihtimale karşı sizden bir provizyon çekiyorlar.
 6.  Makina size bir fiş veriyor. Bu fişte 5 haneli bir numara yazıyor. Almak istediğiniz bisikletin yanına gidip bu şifreyi giriyorsunuz. Ve bisiklet kendini sizin kollarınıza bırakıyor  🙂
 7. Her 30 dk’da bir herhangi bir istasyona bisikletinizi bırakmanız lazım, bırakıp geri alabilirsiniz hemen. 30dk’da bırakmazsanız ek ücret alınıyor, bisikletin başına bir şey gelirse yandınız 😛 Amaç, şehir içi ulaşım arkadaşlar. Turistler için alın 6 saat gezin geri getirin değil :))
 8. Bisikleti bırakmak ise o kadar kolay olmayabilir. Eğer boş yer varsa hemen boş yere sokuyorsunuz, yeşil ışık yanıyor ve bisiklet kilitleniyor. Yer yok ise ekrandan park etmek istiyorum ama boş yer yok (no docking point free) seçeneğini tıklayıp 15 dakika hediye ediyor. Ekranda size en yakın istasyonları da  gösteriyor veya uygulamayı telefonunuza indiriyorsunuz, hem yakınlarınızdaki istasyonları görüyor hem de bu istasyonlarda kaç boş yer var kaç bisiklet var bunu görüyorsunuz.
 9. Her bisiklet kiralamanızda kartınızı tekrardan yerleştirip yeni bir kod almanız gerekiyor.

Tüm ayrıntılı bilgiler ise işte burada. 

NOT : Bazı parklarda bisikletle girilmez uyarıları var, aman dikkat edin : )

İlla şehir bisikletleri yoksa bile şehirlerde cüzi miktarlara bisiklet kiralayan başka yerler var ise oralardan da kiralayabilirsiniz. Mesela biz Belgrad’ta öyle yapmıştık, yine çok keyif almıştık!

Otobüstü, metroydu, trendi, tramvaydı hepsine son! Haydi siz de her yeri yürüyerek veya bisikletle gezin!