Böyle bir şey yazdığıma inanamıyorsunuz değil mi? Red alacağımı ben de hiç düşünmemiştim. Sen kalk o kadar ülke gez, hala uzun süre vize vermesinler bir de onunla uğraş, hadi onu da geçip vizeye başvur, bir de ret ye. Olacak iş değil.. 🙂 Neyse ki vize reddi itiraz dilekçesi var!

Hepimizin başına gelebilir bu tip şeyler. Almanya seyahatim için vizeye başvurmuştum. Uçuş tarihimden önceki gün IDATA’dan pasaportumu alıp ertesi gün uçarım diye düşünmüştüm. Sonra içime bir kurt düştü ve pasaportumu kargo ile gönderttim. İçinde bir kağıt! RET!

“Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu vize talebinizi incelemiş ve talebinizi reddetmiştir.
Bu karar, aşağıda belirtilen neden veya nedenlerden dolayı alınmıştır.
7. Geçerli  ve uygun sağlık sigortanıza sahip olduğunuza ilişkin kanıtlayıcı belge ibraz edilmemiştir.”

Evet bu sebeple RET yedim! Hem de başvurumda 30.000 euro yerine 500.000 euro’luk bir sigorta ibraz etmeme rağmen. Belgeyi mi görmediler, 30.000 olmadığı için mi kabul etmediler bilmiyorum. Ancak etmediler : )

Ya gezimi iptal edecektim, ya başka bir ülkeden tekrardan başvuracaktım ve tekrardan vize ücreti ödeyecektim ya da itiraz edecektim.

PES ETMEDİM! Çünkü bunu hak etmedim : ).

visa@ista.auswaertiges-amt.de, eksikevrak@istsa.diplo.de ve visa@ista.diplo.de adreslerine mail attım. Ve bana aşağıdaki şekilde dönüş yaptılar.

“Sayın Demiralp,
gönderiniz için teşekkür ederiz.
Vize sonucuna itiraz etmek için Konsolosluğumuz’un vize bölümüne imzali yazili dilekçe ile başvurulması gerekmektedir.
İtiraz dilekçesini işleme koyabilmemiz için başvuru sahibi veya başvuru için yetkilendirilmiş kişi tarafından imzalanmış olması gerekmektedir. Lütfen imzalı dilekçe ve evraklarinizi bize posta yolu ile ulaştırınız. Ayni zamanda itirazinizin nedenlerini aciklayip ret sebeblerini gecersiz kilan evraklarida dilekcenizle beraber gönderiniz.”

Hemen bir vize itiraz dilekçesi yazdım. Dilekçeyi daha etkilir olur düşüncesi ile ben Almanca yazdım ancak Türkçe veya İngilizce yazıp da sonuç alan arkadaşlar oldu. Bu dilekçenin şahsınız tarafından imzalanması ve posta, e-posta veya faks yolu ile gönderilmesi gerekiyor. Ancak en sağlamı tabii ki elden konsolosluğa giderek güvenliğe teslim etmek! Sizlere yardımcı olması açısından kendi dilekçemi aşağıda paylaşıyorum. Ret cevabını aldıktan sonra  1 ay içerisinde bu başvuruyu yapmanız gerekiyor.


Dilekçenin sonuna iletişim bilgilerinizi eklemeyi unutmayın.

Ee başvurdum da ne zaman sonuçlanacak bu dediğinizi duyar gibiyim. Yine bir mail attım, sağolsunlar cevapladılar. Sabırlı ol biraz dediler : ))
“Sayın Demiralp,
gönderiniz için teşekkür ederiz. Islemeler henüz sonuclamamistir.
Islemler sonuçlandırıldığında sizinle irtibata geçilecektir.
Biraz daha beklemeniz gerekmektedir.
Saygılarımızla”

Ne zaman sonuçlanacağı biraz karışık 1-1.5-3 ay gibi söylentiler var. Ancak benim seyahat süreme az kaldığı için mi bilmiyorum 27 Kasım’da dilekçemi ilettim. 4 gün sonra pasaportunuzu getirin diye aradılar, 3 gün sonra da (haftasonu dahil) pasaportum elime ulaştı.

Her an insanın başına her şey gelebiliyor. Ancak ne olursa olsun sonuna kadar uğraşın! Bu formatı diğer ülkeler için de kullanabilirsiniz. Vize itiraz dilekçesini verdikten sonra 1 yıllık vizemi aldım, boşu boşuna uğraştırdılar! 🙂

Ah.. ah.. Şu vize olayı ortadan kalksa da bu dertlerden kurtulsak artık. Sizler de haklarınızı bilin, pes etmeyin!

Neyse bunlar sizi korkutmasın, gezmeye devam! 🙂